GN 28/2018 Archiwum

Dotkliwa bójka w parlamencie

Wenezuelscy deputowani dotkliwie pobili się we wtorek w parlamencie w czasie gorącej sesji powiązanej ze sporem na dotyczącym niedawnych wyborów prezydenckich.

Opozycja twierdzi, że siedmiu jej reprezentantów zostało zaatakowanych i rannych, gdy protestowali przeciw środkom niepozwalającym im na wystąpienie po tym, jak odmówili uznania zwycięstwa wyborczego Nicolasa Maduro.

Przedstawiciele partii rządzącej o wszczęcie awantury na sali obrad oskarżyli - jak to ujęli - "faszystów" z opozycji.

Maduro, którego zmarły w marcu przywódca Wenezueli Hugo Chavez wyznaczył na swego następcę, w wyborach z 14 kwietnia otrzymał 50,8 proc. głosów. Jego rywal Henrique Capriles Radonski dostał 49-proc. poparcie.

"Mogą nas pobić, zamknąć, zabić, ale i tak nie sprzedamy naszych zasad" - powiedział lokalnej telewizji opozycyjny parlamentarzysta Julio Borges. "Te rany dodają nam sił" - mówił, ukazując zadrapaną i pokrwawioną twarz.

Prywatna stacja telewizyjna Globovision twierdzi, że od jednego z deputowanych otrzymała nagranie ukazujące bójkę w parlamencie.

W środę w stolicy Wenezueli przy okazji 1. maja spotykają się dwa pochody: jeden prorządowy, drugi - opozycyjny. Obserwatorzy zwracają uwagę, że to także grozi otwartym konfliktem obu obozów.

Od dnia głosowania doszło do wielu incydentów. Co najmniej osiem osób zginęło w czasie zamieszek towarzyszących powyborczym protestom, władze aresztowały też wiele osób, co opozycja nazywa falą powyborczych represji.

Maduro oskarżył opozycję o przygotowywanie zamachu stanu. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama