Nowy numer 17/2024 Archiwum

Z Indianami przeciw FARC

Ponad 20 tys. osób manifestowało w Bogocie przeciwko terrorystycznej partyzantce.

Okazją do demonstracji stał się Dzień Ziemi oraz odbywający się w Bogocie Kongres Ludów (Congreso de Los Pueblos), którego tematem była odbudowa pokoju i godne życie w kraju. Maszerujący czcili też pamięć pomordowanych członków Ruchu 19 Kwietnia (M-19), który do 1990 roku stanowił miejską partyzantkę, a następnie przekształcił się w legalną partię polityczną. Wśród transparentów powiewały m.in. podobizny przywódcy tego ruchu – Carlosa Pizarro Leongómeza, zabitego przez jedną z wielu w Kolumbii grup paramilitarnych. Z kolei ruchy lewicowe i komunistyczne wykorzystały manifestację do głoszenia swoich haseł. Pochód zakończył się na Placu Simóna Bolívara – centralnym placu Bogoty.

Sytuacja w Kolumbii od dziesięcioleci jest bardzo napięta. Założone w 1964 r., jako skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej, FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) terroryzują mieszkańców wielu regionów tego kraju, porywając i mordując niewinnych ludzi. FARC zwalczane są przez oddziały paramilitarne, które niestety również dokonują zbrodni na zwykłych mieszkańcach. Rząd oficjalnie nie popiera tych oddziałów, jednak trudno nie zauważyć przyzwolenia, z jakim działają wrogowie partyzantki. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy rządem Kolumbii a przedstawicielami FARC, jednak jak dotąd nie przyniosły one satysfakcjonującego dla społeczeństwa rezultatu.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego