Nowy numer 20/2019 Archiwum

Kościół ma nowego błogosławionego!

W czasach wojującej reformacji był torturowany i zabity przez protestantów za obronę wiary katolickiej.

Bł. Nicolò Rusca urodził się w 1563 r., na terenie Szwajcarii, w Bedano we włoskojęzycznym kantonie Ticino. Miał czworo rodzeństwa, z którego dwóch braci zostało podobnie jak on księżmi, a siostra zakonnicą. Przez blisko 30 lat przyszły błogosławiony był proboszczem-archiprezbiterem w Sondrio we włoskich Alpach, gdzie dziś odbyła się jego beatyfikacja. Jako gorliwy kapłan bronił wiary katolickiej przed protestantami, których zachęcał, by powrócili do kościelnej jedności. Dlatego był przez nich prześladowany, więziony, torturowany i skazany na śmierć przez powieszenie. Stało się to w 1618 r. w Thusis w szwajcarskim kantonie Gryzonia.

Wyniesieniu do chwały ołtarzy ks. Nicolò Ruski przewodniczył w imieniu Papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Angelo Amato SDB zapytaliśmy, jakie znaczenie ma dzisiaj beatyfikacja kogoś, kto poniósł śmierć prawie 400 lat temu, i czym jest ona z ekumenicznego punktu widzenia.

„Cztery wieki ukazują właśnie, że sława jego męczeństwa nigdy nie zgasła w sercach wiernych – powiedział włoski purpurat. – Świętość jak cenny klejnot nigdy nie traci swej wartości, bo nie ulega upływowi czasu. Ukazuje wagę i wartość powikłanych ludzkich losów w świetle wiary i odwiecznej prawdy Bożej. Ta beatyfikacja ma też znaczenie z ekumenicznego punktu widzenia. Kościół, czcząc bł. Nicolò Ruskę, pragnie dokonać pozytywnego dzieła pamięci miłosiernej. Nie chodzi o szukanie rewanżu ani wskrzeszanie sytuacji kontrastowych. Chcemy natomiast głosić niewinność człowieka sprawiedliwego i wyciągnąć stąd naukę przydatną dla pojednania, szacunku, braterstwa, przyjaźni, a nawet świadectwa i współpracy w głoszeniu Ewangelii dzisiaj. Chodzi o to, by obalić mur wzajemnej nieufności, dając miejsce wspólnemu domowi jednej rodziny Bożej”.

« 1 »

Zobacz także

 • Rohirrim
  22.04.2013 09:49
  "których zachęcał, by POWRÓCILI do kościelnej jedności" cóż, ów nowy błogosławiony nieco gorzko musi widzieć swoją beatyfikację w Kosciele który odrzuca wezwanie Powrotu do Koscioła ...
  doceń 0
 • lylo
  22.04.2013 10:38
  jasne, jasne...
  doceń 0
 • Qba
  22.04.2013 18:43
  Z pewnej grupy facebookowej:

  Krzysztof:

  "Przeczytałem newsa. Nie ma nic "ekumenicznie strasznego" w nim dla mnie.

  Wojująca reformacja? Również kontrreformacja wojująca. Taka epoka - wojująca politycznie w sprawach religijnych, czy raczej wspierająca się religią w sprawach politycznych, więc z tymi "protestantami" politycznymi się nie utożsamiam zupełnie (zresztą przez taki rodzaj motywacji upadła w Rzeczypospolitej Reformacja, a zyskała Unia Brzeska).
  Co najwyżej można by się właśnie zastanawiać, na ile nowy błogosławiony jest męczennikiem religijnym, a na ile politycznym."

  Signed 100%
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL