Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rosja zakazała homopropagandy wśród nieletnich

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu prawie jednogłośnie, gdyż 388 głosami za, przy jednym głosie wstrzymującym się oraz jednym sprzeciwu, przyjęła ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród niepełnoletnich.

Ustawa przewiduje zmiany w kodeksie karnym oraz możliwość nałożenia kar finansowych: dla osób fizycznych do 5 tys. rubli, a dla osób prawnych, a więc organizacji i stowarzyszeń – do 500 tys. rubli, za propagowanie homoseksualizmu wśród niepełnoletnich.

Projekt został zgłoszony w marcu 2012 r. i wywołał falę krytyki środowisk gejowskich w Rosji oraz na świecie. Ustawa była przedstawiana, jako próba ograniczania praw człowieka. W grudniu 2012 r. od tej inicjatywy legislacyjnej zdystansował się premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W wywiadzie radiowym dla popularnej stacji „Echo Moskwy” powiedział, że nie widzi potrzeby uchwalania specjalnej ustawy w tej sprawie. Jednak w parlamencie projekt otrzymał wsparcie wszystkich klubów. Zdecydowanie za jego przyjęciem była także Cerkiew prawosławna, której przedstawiciele podkreślali, że społeczeństwo ma prawo chronić dzieci przed demoralizacją.

Pierwszą ustawę „antygejowską” , jak ją tutaj nazywano, przyjęła w marcu 2012 r. Duma Miejska Petersburga. Podobne akty prawne uchwaliły później jednostki samorządowe w 9 ośrodkach administracyjnych w całej Rosji. Także badania opinii publicznej potwierdzają, że rośnie w Rosji liczba osób nie zgadzających się na propagowanie postaw homoseksualnych w przestrzeni publicznej.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się