Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spakowany

Najwyższy obraził się? Spakował manatki i odwrócił na pięcie?

I odeszła chwała Pańska z granic miasta,

Zauważyliście, że Ezechiel, opisując dramatyczną wizję Chwały Pańskiej opuszczającej Świątynię, pisze wyraźnie, że Najwyższy wycofywał się etapami? Obraził się? Spakował walizki i obrócił na pięcie? (taką wersję przemyca między wierszami współczesny świat). Nie! Został wygnany. Wyrzucony ze Świętego Świętych przez grzechy i obrzydliwości Izraela.

Ezechiel wzruszająco opisuje: „A chwała Pańska odeszła od progu świątyni i zatrzymała się nad cherubami. Cheruby rozwinęły skrzydła i uchodząc uniosły się z ziemi na moich oczach, a koła z nimi. Zatrzymały się w wejściu wschodniej bramy świątyni Pańskiej, a chwała Boga izraelskiego spoczywała nad nimi u góry. I odeszła chwała Pańska z granic miasta, I zatrzymała się na górze, która leży na wschód od miasta”.

Niewinny Bóg zatrzymywał się, odwracał. Tak, jakby nie mógł uwierzyć w to, że został wygnany. „Bóg to wieczny żebrak” – przypominała Simone Weil.

Jezus kompletnie nie znał zasad marketingu. Widząc uciekające w popłochu tłumy, nie wywiesił transparentu: „Wracajcie!” Pytał pokornie garstkę pozostałych: czy i wy chcecie odejść?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także