Nowy numer 4/2021 Archiwum

Skradziono dwa dzwony kościoła w Sartowicach

Dwa zabytkowe dzwony, pochodzące z XVII i XVIII w., zostały skradzione przez nieznanych sprawców z dzwonnicy przed kościołem św. Barbary w Sartowicach k. Świecia (woj. kujawsko-pomorskie) - poinformowała w niedzielę policja.

"Policja otrzymała zgłoszenie kradzieży dzwonów w niedzielę około godziny 8.20. Ostatni raz dzwony wiszące na drewnianej dzwonnicy widziano w sobotę około godziny 17" - poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu asp. Marek Rydzewski.

Dzwony były zawieszone na dzwonnicy jeden pod drugim. Jeden z nich zdobiony jest pasem powtarzających się motywów roślinnych i widniał na nim napis w języku niemieckim "IUNE RECHT UND SCHEI NIEMANT FURCHTE GOTT ANN FRIDRICH SCHIERTSTETT VON/ HATT MICH GEGOSSEN ANNO 1707 GD. HEINTZE". Na drugim dzwonie pośród ornamentów roślinnych przedstawiona była scena ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i był umieszczony napis po łacinie ""INMANUS TUAS DOMINE COMMENDO/SPIRITUAM MEUM/ REFUS A.D. 1875 A.D. 1651/ JOSEF BLOCK PAROCHUS".

Policjanci prowadzą poszukiwania sprawców kradzieży i zagrabionych dzwonów.

Komendant wojewódzki policji wyznaczył nagrodę w wysokości 3 tys. zł za pomoc w odnalezieniu skradzionych dzwonów. "Prosimy osoby, które mają jakiekolwiek informacje, mogące pomóc w odnalezieniu skradzionych dzwonów o kontakt, także anonimowo, z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Świeciu lub najbliższą jednostką policji" zaapelował asp. Rydzewski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze