Nowy numer 17/2019 Archiwum

Kalwini odcinają się od członkini kapituły Kryształowego Świecznika

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oświadczył, że Biruta Przewłocka-Pachnik nie została delegowana przez władze Kościoła ani Radę Diakonii Kościoła do reprezentowania tego środowiska w kapitule nagrody "Kryształowego świecznika" i samodzielnie podjęła decyzję o uczestnictwie w tym przedsięwzięciu".

Autorzy oświadczenia stwierdzają też, że "nasz Kościół opowiada się za rozdziałem Kościoła od Państwa. Nie podzielamy jednak idei promowanych przez kapitułę nagrody p. Wandy Nowickiej".

Biruta Przewłocka-Pachnik jest prezesem Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP (odpowiednika katolickiej Caritas). Nawiasem mówiąc, osoba o tym samym, rzadkim imieniu i nazwisku jest też - według Krajowego Rejestru Sądowego - skarbnikiem feministycznej i proaborcyjnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

“Kryształowy świecznik” to nagroda przyznawana za zasługi w budowie świeckiego państwa. Ustanowiła ją wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. W kapitule nagrody zasiadają m.in. poseł Robert Biedroń, prof. Jan Hartman z UJ, prof. Magdalena Środa z UW, Biruta Przewłocka-Pachnik, Barbara Keff oraz prof. Stanisław Obirek.

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  17.01.2013 07:59

  W kapitule nagrody "Kryształowego świecznika" jest tyle - jeśli źle nie policzyłem - jurorów ile świec w menorze. Potrafi ktoś to zinterpretować?
  Może to nagroda "Kryształowej menory", a tylko by przykrych skojarzeń nie budzić, menorę zamieniono na świecznik?

  doceń 0
 • Jerzyk
  17.01.2013 16:08
  Jak by nie patrzeć, w kapitule same "gwiazdy".
  doceń 1
 • Ewa Sklejarska
  22.01.2013 08:19
  Moglibyście jednak mieć tyle taktu, żeby nie używać tego obskuranckiego określenia "kalwini"
  doceń 0
 • gosc
  03.05.2014 12:25
  zamknij twarz sklejarska jestes kalwinka. i tyle.szlojona paparucho
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL