Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zanurzenie kontrolowane

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przestrzegło w środę wszystkich chętnych, że zanurzeń w wodzie z okazji święta Chrztu Pańskiego można dokonać jedynie w wyznaczonych miejscach, gdzie będą dyżurować ratownicy i lekarze.

Poinformował o tym szef wydziału nadzoru nad wodnymi obiektami w resorcie ds. sytuacji nadzwyczajnych Nikołaj Smirnow.

Powiedział, że pracownicy wydziału i nurkowie w przeddzień obchodów Chrztu Pańskiego skontrolują wszystkie miejsca tradycyjnych kąpieli. W ich pobliżu będą utworzone punkty, gdzie wierni po trzykrotnym zanurzeniu się w lodowatej wodzie będą mogli się ogrzać i napić gorącej herbaty.

Według Smirnowa w świątecznej kąpieli może wziąć udział około 800 tysięcy osób, nad których bezpieczeństwem ma czuwać 2,5 tysiąca funkcjonariuszy resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W całej Rosji, jak powiedział Smirnow, ma być czynnych 2600 miejsc rytualnej kąpieli. Przy okazji ostrzegł, że do tragedii może doprowadzić kąpiel w stanie upojenia alkoholowego.

Prawosławni na całym świecie świętuję Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Wielu wiernych całkowicie zanurza się w wodzie trzykrotnie - w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - aby zmyć z siebie grzechy; ma to też przynieść im błogosławieństwo i zdrowie.

Święto Chrztu Pańskiego, upamiętniające chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan, zamyka okres Bożego Narodzenia. To jedna z 12 najważniejszych uroczystości w prawosławnym roku liturgicznym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama