Nowy numer 42/2019 Archiwum

Interpretatorzy Jezusa

Szło za Nim wielkie mnóstwo. Mk 3,7

Jezus nie szukał poklasku. Ze swego narodzenia nie zrobił wielkiego widowiska, a Mędrców ze Wschodu nie przyjmował na uroczystej publicznej audiencji. A gdy dorósł i stał się znany, o ile to tylko było możliwe, oddalał się od tłumów. Jednak ludzie szli za Nim. Pociągały ich Jego czyny, zwłaszcza uzdrowienia, i słowa, bo jeszcze nigdy żaden człowiek nie mówił tak jak On. Tylko że starsi Izraela nie mogli, a może nie chcieli zrozumieć pełnego sensu tych słów. Dzisiaj Jezus przemawia także przez rozmaitych interpretatorów oraz nauczycieli. Dla słuchaczy, których niekiedy jest coraz mniej, jest w tych mowach albo za dużo Jezusa, miłującego wprawdzie, ale i konsekwentnie wymagającego, albo za mało, gdy spłyca się Jego naukę, adaptując ją do politycznej poprawności. Mówcy i słuchacze powinni pamiętać, że słowa Jezusa można odczytywać tylko w duchu prawdy, którą jest On sam.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Anonim (konto usunięte)
  24.01.2013 09:50
  W ewangelii wg. św. Marka stale, niczym refren, powraca motyw odalania się Jezusa od tłumów. w dzisiejszej ewangelii pojawia się czasownik "anachoreo" sugerujący nie tylko oddalenie się, ale wręcz ucieczkę, ukrycie się. Św. Marek konsekwentnie szkicuje postać Chrystusa paschalnego - uzdrowienia i egzorcyzmy nie są wypełnieniem Jego mesjańskiego posłannictwa, lecz właśnie Pascha Syna Bożego.
  Czyż nie jest to wskazówka dla obecnego Kościoła, który tak intensywnie szuka nowych dróg i sposobów ewangelizacji? Jezus nie szukał rozgłosu wśród ludu, lecz to On był poszukiwany, "bo moc wychodziła z Niego". Czy Kosciół ma tą moc?
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  24.01.2013 10:09
  No to może jeszcze odpowiem.
  w miarę rozwoju wydarzeń ten szukający Jezusa tłum zmniejsza się. Mowa eucharystyczna była wielkim przesiewem - odeszła większość. Wreszcie ów tłum zredukował się do Matki Jezusa, Marii Magdaleny i ucznia Jana obecnych pod krzyżem. Co jest zatem mocą Kościoła? Wylana krew Chrystusa i meczenników, prześladowania i upokorzenia.Nowa Ewangelizacja to nic innego jak stanowczy opór wobec współczesnego, coraz bardziej oficjalnego bezbożnictwa.
  doceń 0
 • REN
  24.01.2013 18:44
  Nie kometuje pana wypocin. Do dzis nie odpowiedzial mi pan :ile kosztuje KWh .ile kosztuje litr mleka.ile kosztuje ogrzewanie mieszkania, ile kosztuje sprzatanie klatki schosdowej.ile kosztuje pana jedzenie, ile kosztuja lekarstwa, ile kosztuje pana urlop, ile kosztuje pana pranie sasranych gaci i brudnych skarpwtek? Jezeli mi pan na te pytania nie udzielil do dzis odpowiedzi,to jest pan pasozytem narodu polskiego.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL