Nowy numer 2/2021 Archiwum

Grupa Wyszehradzka: spotkanie w Wiśle

O możliwościach rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE rozmawiali w sobotę i niedzielę w Wiśle przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował BBN. W sesji podsumowującej udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.

"Dojrzał czas, by Unia z całą powagą podeszła do swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie i w jej otoczeniu. (...) W moim przekonaniu drogą do rewitalizacji wysiłku UE w sferze bezpieczeństwa powinno być podjęcie odkładanych prac nad nową strategią bezpieczeństwa Unii" - powiedział Komorowski podczas głównej sesji konferencji, odbywającej się w prezydenckiej rezydencji w Wiśle.

Komorowski - cytowany w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przesłanym PAP w niedzielę - podkreślił, że państwa Grupy są ważnymi sojusznikami tego procesu.

W komunikacie BBN podkreślono, że dla prezydenta polityka bezpieczeństwa europejskiego zajmuje szczególne miejsce w agendzie polskiej aktywności w sferze międzynarodowej tym roku. Polska - sprawująca obecnie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej - stawia na jasne określenie kierunków działań Unii w tym zakresie. "Jest to inicjatywa polskiego prezydenta, który - przemawiając na 48. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - zaapelował o podjęcie prac nad nową unijną strategią bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie Biura.

BBN poinformował, że w roboczej naradzie zorganizowanej przez Biuro w Wiśle wzięły udział reprezentacje sekretariatów rad bezpieczeństwa, ministerstw spraw zagranicznych i ministerstw obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Celem narady było - jak podkreśla BBN - podjęcie prac nad wypracowaniem wspólnego stanowiska przed zaplanowanym na grudzień 2013 roku spotkaniem Rady Europejskiej, poświęconym strategicznym kierunkom rozwoju polityki bezpieczeństwa w Europie.

Szef BBN Stanisław Koziej w wystąpieniu otwierającym spotkanie podkreślił szczególną rolę Grupy Wyszehradzkiej w procesie wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego. "W ramach formalnych i nieformalnych ugrupowań regionalnych należy podjąć próbę wypracowania katalogu wspólnych interesów i celów strategicznych w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, które w przyszłości mogłyby stanowić fundament nowych strategicznych ram Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE" - powiedział Koziej.

1 lipca 2012 r. Polska objęła roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. "Celem Polski jest dalsze umacnianie pozycji państw regionu na forum międzynarodowym oraz konsolidacja efektów rozszerzenia Unii Europejskiej. Grupa Wyszehradzka jest bowiem symbolem udanej transformacji ustrojowej, a współpraca w jej ramach została uznana za jeden z kluczowych elementów procesu integracji europejskiej, także w dziedzinie polityki bezpieczeństwa" - napisał BBN.

Grupę Wyszehradzką tworzą: Polskę, Czechy, Węgry i Słowację.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama