Nowy numer 3/2021 Archiwum

Europejski Rok Obywateli od rzeczy nieistotnych?

Caritas Europa wezwała w czwartek Unię Europejską o otoczenie w 2013 r., tj. w Europejskim Roku Obywateli, skuteczniejsza opieką 120 milionów Europejczyków należących do najbiedniejszych warstw bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Organizacja pozarządowa Caritas Europa krytykuje w swym komunikacie unijną koncepcję Roku, ponieważ koncentruje się ona na popieraniu mobilności pracowniczej w ramach Unii Europejskiej, zamiast skupić się na ochronie praw obywatelskich, politycznych i socjalnych.

Sekretarz generalny organizacji Jorge Nuno Mayer oświadczył, że UE powinna przypomnieć sobie w tym roku o ponad 120 milionach obywateli (24 proc. całej ludności UE), którym zagraża głód i wykluczenie społeczne.

"Rok Europejski obchodzony ze świadomością sytuacji społecznej, w jakiej znajdują się obywatele UE w 2013 r., mógłby przyczynić się na dłuższą metę (...) do wydobycia z ubóstwa i wykluczenia społecznego 20 milionów osób", szóstej części tej liczby - stwierdził Mayer w przytoczonym komunikacie.

Caritas Europa ponowił swą deklarację poparcia dla takich działań w ramach polityki europejskiej, jak uświadamianie obywatelom krajów członkowskich UE ich uprawnień wypływających z przynależności do Unii Europejskiej".

Po to, aby Europejski Rok Obywateli stał się prawdziwym sukcesem - podkreśla komunikat - konieczne jest, aby obywatele mogli sami wskazać przyczyny, które uniemożliwiają im pełne korzystanie z praw obywatelskich.

Jakkolwiek koncepcja obywatelstwa europejskiego liczy sobie już 20 lat, badania prowadzone w ramach eurobarometrów wskazują, że 48 proc. Europejczyków uważa, że nie są dobrze poinformowani na temat swych prawach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama