Nowy numer 42/2019 Archiwum

Podstępny kryzys

Z rozwoju sytuacji demograficznej na Opolszczyźnie cieszyć się mogą tylko skrajni i dogmatyczni ekolodzy.

Dla nich największym szkodnikiem na kuli ziemskiej jest człowiek. Kiedy zniknie, jego miejsce zajmą zwierzęta, a na naszej planecie zapanuje niczym niezmącona harmonia. To oczywiście tylko gorzki żart. Tymczasem sytuacja ludnościowa Śląska Opolskiego jest alarmująca, by nie powiedzieć dramatyczna. Opolskie ma najmniejszy wskaźnik dzietności nie tylko w Polsce, ale i w Europie, najszybciej starzejącym się kontynencie. Jeżeli nic się nie zmieni, a na razie nie widać ku temu poważnych przesłanek (Specjalna Strefa Demograficzna – jak sądzę – niewiele tu pomoże), za jakiś czas Opolszczyzna stanie się rajem, ale nie dla ludzi. Bo tych pozostanie tam niewielu. Kryzys demograficzny należy do wyjątkowo podstępnych, bo rozwija się przez długi czas. W krótkim okresie jest niezauważalny. Jak to, może zabraknąć ludzi? To niemożliwe. Przecież na pozór nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Tylko ktoś wyjeżdża za granicę, a w rodzinach rodzi się mniej dzieci, ot i wszystko. Kiedy jednak ten proces trwa latami, może doprowadzić do katastrofy. Dzisiaj, jak przekonuje autor tekstu „Spustoszenie” (ss. 18–21), wyludnienie Opolszczyzny widać najbardziej po pustoszejących ławkach w kościołach, ale też po krążących po wioskach samochodach z pielęgniarkami Caritas, docierających do samotnych, starszych osób, którymi nie ma kto się opiekować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • rob
  13.01.2013 08:19
  Brak stabilności:
  1. Praca, niskie zarobki, brak mieszkania
  2. Brak zaufania do małżonka oraz brak pieniędzy - kobieta zmuszona do pracy

  Najgorsze jest to, że duszpasterze nie rozumieją problemu kasy. 1600zł z którego trzeba utrzymać rodzinę, opłaty, jedenie to na prawdę mało, 1600zł gdy to tylko kieszonkowe, bo jest mieszkanie i jedzenie, to na prawdę dużo...
  doceń 4
 • REMOD
  13.01.2013 15:01
  Prawdą jest,że dobrobyt rodzi rozwięzłość.Kobiety boją się rodzin z dziećmi z prostej przyczyny.Kiedy są zmęczone rodzeniem,wychowywaniem dzieci nielekką pracą w domu-na działkach,ogrodach i prowadzeniem domu muszą jeszcze pracować po to żeby dzieci nie odczuły różnic między tymi bogatymi.A wtedy w nagrodę mąż wymienia żonę na "młodszy model" co pomału przestało być piętnowane w społeczeństwie.
  doceń 0
 • Ekolka_zielona
  13.01.2013 17:26
  Ale przecież człowiek zagraża naszej planecie! Nie widzi tego Ksiądz? Brudna woda, zadymione powietrze, dziura ozonowa, wymieranie ważnych dla środowiska gatunków zwierząt, zaburzenia klimatu, to wszystko sprawka człowieka! Nic w historii Ziemi (może poza tym meteorytem 65 milionów lat temu) nie spowodowało takich zniszczeń jak właśnie człowiek! Nikt inny! I mogą sobie konserwatyści mówić, że ochrona środowiska jest niechrześcijańska bla bla bla, ale to nie zmieni faktu, że niszcząc przyrodę podcinamy gałąź, na której siedzimy. I co mi Ksiądz zrobi, hm?
  doceń 0
 • prośba do ks. Marka
  14.01.2013 08:11
  A może Redakcja napisałaby coś n.t. 21 WOŚP, gdzie mimo nagonki na Jurka Owsiaka, ludzie dawali jak zwykle. To tak z dziennikarskiego obowiązku, ale nie tendencyjnie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji