Nowy numer 14/2020 Archiwum

Elżbieta II: Chrystus od początku inspirował

Chrystus był natchnieniem dla ludzi od pierwszego dnia gdy przyszedł na świat, inspirował do służby dla innych - powiedziała Elżbieta II w tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu. Wszyscy powinniśmy Mu ofiarować swoje serca - wezwała brytyjska królowa.

"O tej porze pamiętamy, że Bóg posłał na świat swego jedynego Syna, by służył innym, a nie, by służono Jemu" - powiedziała monarchini.

"W Chrystusie Bóg uosobił miłość i służbę, czyniąc je sednem naszego życia" - zaznaczyła królowa.

"Osobiście modlę się o to, by Jego przykład i nauka nadal zbliżały ludzi i inspirowały ich, by dawali to, co w nich najlepsze w służbie innym" - wyznała.

Elżbieta II, której orędzie po raz pierwszy wyemitowano w technologii 3D, podziękowała za poparcie i życzliwość okazane jej w roku obchodów 60-lecia panowania.

Wcześniej monarchini wraz z całą rodziną uczestniczyła w tradycyjnym nabożeństwie w kościele przylegającym do jej prywatnej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii, gdzie rodzina królewska spędza święta.

Elżbieta II jako królowa Zjednoczonego Królestwa jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. W innych królestwach Wspólnoty królowa nie pełni żadnych funkcji religijnych.

Królowa bardzo interesuje się sprawami Kościoła Anglii, choć w praktyce najważniejszą osobą we wspólnocie anglikańskiej jest arcybiskup Canterbury.

Monarchini często stosuje odniesienia do swojej wiary podczas przemówień telewizyjnych wygłaszanych z okazji świąt Bożego Narodzenia. W 2000 r. powiedziała: Dla wielu z nas, nasza wiara jest najważniejsza. Dla mnie, nauki Jezusa Chrystusa i moja osobista odpowiedzialność przed Bogiem tworzy ramę, w której staram się poruszać w moim życiu. Ja, podobnie jak wielu z was, czerpię ze słów i przykładu Chrystusa siłę w ciężkich czasach.

« 1 »

Polecamy

 • Beata
  26.12.2012 09:39
  Jakby nie było, jest ona głową Kościoła anglikańskiego czyli "papieżycą".
 • kl
  26.12.2012 11:14
  TO ŚMIESZNE I ARCHAICZNE, ABY KRÓLOWA BYŁA GŁOWĄ KOŚCIOŁA ! W ANGLII WSZYSTKO JEST MOŻLIWE !
 • waldi
  26.12.2012 14:08
  No tak. Król Anglii Henryk VIII zerwał w XVI wieku z Kościołem katolickim i sam ogłosił się głową koscioła lokalnego. I tak zostało. Elżbieta II po prostu kontynuuje tę tradycję, dopóki Wielka Brytania w całości nie wróci do Kościoła katolickiego.
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama