Nowy numer 28/2018 Archiwum

Inteligentni hipokryci

A wysłannicy byli spośród faryzeuszów.J 1,24

Kiedy słyszymy o faryzeuszach, rzadko myślimy o sekcie żydowskiej. Sekcie powstałej przed nadejściem Chrystusa, cieszącej się popularnością wśród ludu. I choć w Ewangeliach dostrzec można charakterystyczny dla faryzeuszy nacisk na legalizm, drobiazgowość w sprawach kultu, to przecież z określeniem „faryzejski” zwykle wiążemy nie odległą historię, ale pewną postawę. Postawę pełną fałszu i hipokryzji, to prawda, ale przecież jednocześnie postawę inteligentną. Jedno drugiego nie wyklucza. Więcej – inteligencja zwiększa siłę fałszu i lepiej skrywa hipokryzję. Są pytania zadawane w dobrej wierze – te są drogą do poznania prawdy. I są pytania zadawane w złej wierze – nie po to, by dociekać prawdy, ale by słuchających od prawdy oddalić. Ten drugi rodzaj pytań to właśnie pytania faryzejskie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • kasia
    02.01.2013 08:20
    TOak było , jest i będzie zwłaszcza wśród ludzi, którzy nie przyjmują do wiadomości tego , że istnieje szatan. Z moich obserwacji wynika, że większość ludzi to postępuje tak jak w powiedzeniu: Panu Bogu świeczkę , a diabłu ogarek. Ludzie często wolą się "zabezpieczać" na wszelki wypadek, więc chodzą do kościoła czy to jest z woli serca czy raczej z przymusu, obowiązku już nie mnie to oceniać. Wiem jedno, że prawdziwa Wiara otwiera oczy na wiele spraw i jeśli pozwolimy Bogu działać w naszym życiu to naprawdę dzieją się wtedy niesamowite rzeczy! Życzę Dobrego Nowego Roku 2013!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama