Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prezydent rozpoczął wizytę w Mołdawii

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w niedzielę wieczorem do Mołdawii z oficjalną wizytą. Spotka się z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim, premierem Vladimirem Filatem i odbierze tytuł doktora honoris causa Mołdawskiej Akademii Nauk.

W trakcie wizyty Komorowski i Timofti złożą też kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Lecha Kaczyńskiego w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie.

Choć oficjalne powitanie prezydenta RP w Kiszyniowie zaplanowano na poniedziałkowy poranek, to jeszcze w niedzielę wieczorem Komorowski spotka się z mieszkającą w Mołdawii Polonią.

W poniedziałek odbędą się rozmowy plenarne delegacji polskiej i mołdawskiej, a potem podpisanie dokumentów w obecności prezydentów Komorowskiego i Timoftiego, po którym zaplanowano spotkanie obu szefów państw z mediami.

W programie wizyty Komorowskiego jest też spotkanie z premierem Vladimirem Filatem, który miesiąc temu gościł w Warszawie i rozmowy w parlamencie.

Obaj prezydenci wezmą też udział w uroczystym otwarciu Seminarium Samorządności Lokalnej, poświęconego doświadczeniom demokracji lokalnej w procesie transformacji, a także w Forum Biznesu; polskiemu prezydentowi towarzyszy w Mołdawii delegacja biznesowa.

Komorowski złoży też wieniec pod pomnikiem Stefana Wielkiego, hospodara mołdawskiego panującego na przełomie XV i XVI wieku, i zwiedzi Bibliotekę Polską im. Adama Mickiewicza.

Ostatnim punktem wizyty będzie spotkanie obu prezydentów z intelektualistami, naukowcami i studentami oraz nadanie tytułu doktora honoris causa Komorowskiemu przez Mołdawską Akademię Nauk.

Jak powiedział dziennikarzom prezydencki minister Jaromir Sokołowski, celem wizyty prezydenta Komorowskiego jest zademonstrowanie polskiego poparcia dla proeuropejskiego kursu Mołdawii i "wspieranie mołdawskich projektów zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i promocja związków infrastrukturalnych Mołdawii z UE". Prezydent będzie też chciał wyrazić uznanie dla "ambitnych planów modernizacyjnych i reformatorskich obecnej proeuropejskiej koalicji rządowej".

Mołdawia, która ogłosiła niepodległość w 1991 r., chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła negocjacje ws. strefy wolnego handlu z UE. Trwające od 2009 roku problemy z wyborem prezydenta hamowały przeprowadzenie reform niezbędnych dla realizacji planów integracji europejskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • sd
  03.12.2012 06:48
  ten czerwony gnida
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  03.12.2012 19:06
  Czyżby się kroiła jakaś unia Polsko-Mołdawska? Nowa Rzeczpospolita Obojga Narodów? Od morza do morza? :O

  Eee..., chyba nie, raczej Unia od morza do morza. I na wprost i w poprzek, i ukośnie, ile tylko mórz (i oceanów, i oceanów) jest, ale Unia. Tylko Unia. :(

  Zatem resuscytacji Najjaśniejszej nie budjet, jeśli już to raczej reruscytacja ...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama