Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Finlandia wesprze Fundację Auschwitz-Birkenau

Finlandia wesprze fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz - poinformował w niedzielę Bartosz Bartyzel z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Finlandia przekaże na fundusz wieczysty 50 tys. euro" - powiedział Bartyzel.

W niedzielę były niemiecki obóz Auschwitz odwiedził przewodniczący fińskiego parlamentu Eero Heinaluoma. Obejrzał między innymi muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady europejskich Żydów. Zobaczył tam puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do masowego mordowania ludzi. W bloku 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni i rzeczy ich ofiar, zobaczył między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka i żydowskie szaty modlitewne.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły 99 mln euro. Do akcji przyłączyło się już ponad 20 krajów, a także samorządy Paryża, Boulogne-Billancourt i powiat kołobrzeski.

Najwyższą kwotę dotychczas zadeklarowały Niemcy - 60 mln euro. Stany Zjednoczone przekażą 15 mln dolarów, Polska 10 mln euro, Austria 6 mln euro, a Francja 5 mln euro. Kwota zgromadzona na koncie Fundacji pozwala już na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama