Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jedz, pij, tylko nie obgaduj!

Z ojcami pustyni rozmawia Marcin Jakimowicz

Marcin Jakimowicz: Czy można prosić Ojców o modlitwę?

Abba Antoni: – Ani ja się nad tobą nie zlituję, ani Bóg, jeśli ty sam nie zdobędziesz się na gorliwą modlitwę…

Hm, ale jak mam się modlić?

Abba Sisoes: – Kiedy jeden z moich uczniów był kuszony przez Szatana i uległ pokusie, wstałem, wyciągnąłem ręce do nieba, mówiąc: „Boże, chcesz, czy nie chcesz, nie puszczę Cię, dopóki go nie uzdrowisz!”. I zaraz mój uczeń został uzdrowiony. Abba Zenon: – A kto chce, żeby Bóg szybko go wysłuchał, gdy tylko wstanie i podniesie ręce do nieba, ten powinien w pierwszej kolejności modlić się z serca nawet nie za własną duszę, ale za nieprzyjaciół! Jeśli to osiągnie, to o cokolwiek by prosił, Bóg go wysłucha…

Współczesny taplający się w przyjemnościach świat wymazał z pamięci słowo „post”…

Abba Antoni: – Już dawno mówiłem, że przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni, i jeśli zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, to powstaną przeciwko niemu, mówiąc: „Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny!”.

A jak mam pościć?

Abba Hieraks: – Siedź spokojnie w swojej celi. Gdy będziesz głodny – jedz, gdy będziesz spragniony – pij, a tylko nie obmawiaj nikogo, a będziesz zbawiony.

Oj, to trudne… Jak uniknąć mówienia źle o innych?

Abba Pojmen: – Gdy tylko pilnujesz siebie i siebie obwiniasz, bracia nabierają wartości w twoich oczach, ale gdy sam sobie wydajesz się dobry, brata uznajesz za złego w porównaniu z sobą.
Abba Sarmata: – Ja wolę człowieka grzesznego, który wie, że zgrzeszył, i pokutuje niż człowieka, który nie zgrzeszył i uważa się za żyjącego sprawiedliwie.
Abba Mojżesz: – A jeśli człowiek nie jest przekonany w sercu, że jest grzesznikiem, to Bóg go nie wysłuchuje!

„Jestem grzesznikiem” – to slogan. Co to znaczy „być przekonanym w sercu”?

Abba Antoni: – Dźwigać ciężar własnych win, a nie oglądać się za cudzymi…

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • gość
  05.01.2013 13:05
  Miło jest zobaczyć od czasu do czasu tekst, taki jaki powinien być na katolickim portalu..

  Mało jest takich, którzy zaczynają od siebie..
  doceń 13
 • wg
  04.07.2019 09:37
  Chyba kluczowe jest to, żeby jeść i pić kiedy jest potrzeba i jest się faktycznie spragnionym i głodnym a nie dla przyjemności. To już jest coś.
  doceń 6
 • Tomaszl
  04.07.2019 11:42
  Kluczowym jest, aby nie przenosić wybranych fragmentów na teraźniejszość bez uwzględniania specyfiki czasu i miejsca.
  Choćby asceza Ojców Pustyni i asceza dziś to są zupełnie rożne pojęcia.
  Natomiast warto dogłębnie i w pełni wejść w świat Ojców Pustyni, bo to jest interesująca droga do nawrócenia.
 • Pit&K
  05.07.2019 18:42
  Do tego całego picia, to dodać należy, że pijamy bezsensownie czasem alkohol, który jest od zarania dziejów diabelskim wynalazkiem, który ludzi upadla, niszczy, odbiera rozum i odwraca od drogi do Boga. W Biblii Św. jest wiele opinii i wskazówek na ten temat, lecz nigdzie zachęty. Nie polecam testowania na sobie własnego potępienia na wieki!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji