Nowy numer 39/2023 Archiwum

"Obrona praw do wychowania sprawdzianem demokracji"

Rzeczywistym sprawdzianem demokracji i wolności jest obrona praw do wychowania przynależnych rodzinie - mówił kard. Zenon Grocholewski podczas odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencji naukowej zatytułowanej „Religia i etyki w edukacji publicznej”.

Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej podkreślił, że gwarancja wolności wychowania swoich dzieci według własnego sumienia wypływa z prawa naturalnego, które poprzedza kompetencje państwa.

Kard. Grocholewski dodał, że wychowanie dzieci jest prawem, które z jednej strony powinno być strzeżone wolnością, z drugiej zaś wspierane i uzupełniane przez całą społeczność zgodnie z zasadą pomocniczości.

Podsumowując kardynał Grocholewski podkreślił, że obecność nauczania religii w szkołach publicznych stanowi nie tylko prawo, ale także wymóg koncepcji antropologicznej opartej na transcendentnym wymiarze istoty ludzkiej. Bez tego przedmiotu uczniowie zostaliby pozbawieni istotnego elementu dla swoje formacji i osobistego rozwoju.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast