Nowy numer 48/2020 Archiwum

PO przeciw Gowinowi

Władze klubu PO opowiedziały się we wtorek wieczorem za skierowaniem do dalszych prac w Sejmie obywatelskiego projektu blokującego reorganizację sądów rejonowych. Reorganizacji tej chce minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

"Zarekomendowałem władzom klubu, aby nie odrzucać projektu obywatelskiego w pierwszym czytaniu. Z zasady nie odrzucamy projektów obywatelskich, jeśli nie są to projekty ideologiczne" - powiedział PAP szef klubu PO Rafał Grupiński.

Grupiński przyznał, że jest sceptyczny wobec reformy, za jaką opowiada się Gowin. Podkreślił też, że większość sejmowa popiera projekt obywatelski.

Na początku października minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Przeciw reformie opowiadały się: PiS, SLD, Ruch Palikota i koalicyjny PSL.

Posłowie PSL złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych - który ma zablokować reorganizację sądów rejonowych (Sejm zajmie się nim w czwartek). W obywatelskim projekcie wymieniono enumeratywnie wszystkie sądy rejonowe w Polsce; projekt miałby wejść w życie od nowego roku - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą od 1 stycznia reorganizację sądów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama