Nowy numer 48/2020 Archiwum

Podkarpackie: Caritas tworzy nowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Ośrodek rehabilitacyjno-adaptacyjny dla osób niepełnosprawnych na skutek wypadku tworzy w Bojanowie na Podkarpaciu Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pierwsi niepełnosprawni trafią tam w połowie 2014 roku.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha, właśnie rozpoczęły się prace remontowe w ośrodku wypoczynkowym, który dotychczas był wykorzystywany tylko w sezonie letnim.

Do połowy 2014 roku domki w Bojanowie zostaną przystosowane do użytkowania przez cały rok. Zostaną również usunięte bariery architektoniczne - w każdym z domków będzie odpowiednio urządzona kuchnia, łazienka i pokoje. Od lipca 2014 roku w ośrodku będą organizowane turnusy terapeutyczne - dla 40 osób każdy. Niepełnosprawni będą się w nich uczyć na nowo, jak samodzielnie funkcjonować.

"Ośrodek z założenia ma służyć osobom niepełnosprawnym na skutek wypadku. Takich miejsc w naszym regionie nie ma, a niestety osób niepełnosprawnych wskutek skoku do wody czy wypadku samochodowego jest coraz więcej. Oprócz ograniczeń fizycznych muszą pokonać również stres i bariery psychiczne, które pojawiają się po traumatycznym zdarzeniu" - powiedział PAP dyrektor sandomierskiej Caritas.

W ośrodku organizowane będą turnusy rehabilitacyjno - adaptacyjne, w czasie których osoby niepełnosprawne będą się uczyć pod opieką terapeutów wykonywania zwykłych czynności, które pozwolą im na samodzielne funkcjonowanie w rodzinnych domach.

Ośrodek powstaje w województwie podkarpackim, ale będzie służyć wszystkim potrzebującym także z województwa świętokrzyskiego i ościennych.

Na przebudowę ośrodka wypoczynkowego w Bojanowie Caritas Diecezji Sandomierskiej otrzymała 3,5 mln zł unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Półtora miliona dołoży do inwestycji z własnego budżetu.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama