Nowy numer 22/2023 Archiwum

Open Doors: To czasy największych prześladowań

W drugą niedzielę listopada, jak co roku, przypada Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół.

Ludzie na całym świecie modlą się wtedy za prześladowanych. Ponad pół miliona chrześcijańskich społeczności będzie uczestniczyło w tym szczególnym dniu modlitwy - przypomina Open Doors.

WALKA JEST REALNOŚCIĄ.avi
OpenDoorsPL

Dzień modlitwy powinien przede wszystkim przypominać, że obecnie ponad 100 milionów chrześcijan płaci ogromną cenę za swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Są oni dyskryminowani, prześladowani, przebywają w obozach pracy, więzieniach, a nawet są zabijani. W tym największym czasie prześladowań, potrzebują oni szczególnego wsparcia, pomocy od swoich sióstr i braci z całego świata - zachęca ta ekumeniczna organizacja monitorująca problem prześladowań chrześcijan na świecie.

W tym roku Open Doors, zwraca uwagę na prześladowanych chrześcijanach z Bhutanu i Egiptu. Organizacja wskazuje, że w Egipcie na skutek politycznego przewrotu, sytuacja chrześcijan wciąż ulega pogorszeniu:

"Islamiści rozszerzają swoją działalność obejmując większe obszary wpływu. Chrześcijanie nadal nie są postrzegani jako równouprawnieni obywatele, doświadczają ciągłej dyskryminacji i są wręcz wyłączani ze społeczeństwa. Można to obserwować przede wszystkim na obszarach wiejskich, gdzie w dalszym ciągu dochodzi do napaści na koptyjskie kościoły"

W Światowym Indeksie Prześladowań 2012 Open Doors, obejmującym 50 krajów, w których dochodzi do największych prześladowań chrześcijan, Egipt znajduje się na 15. pozycji. 17. miejsce w Indeksie zajmuje Bhutan.

"Chrześcijanie żyją tam w ogromnym ucisku. W życiu publicznym nie ma dla nich absolutnie żadnego miejsca, ponieważ nie zostali uznani jako religijna mniejszość, pomimo faktu, że inne mniejszości, jak hinduiści czy muzułmanie są tolerowani. Chrześcijanie nie mogą budować kościołów, spotkania modlitewne w prywatnych domach są zakazane. Chrześcijanie ze strachu przed represjami ukrywają swoją wiarę" czytamy na stronie Open Doors.

Open Doors zachęcając do solidarności z prześladowanymi przygotowało specjalne materiały, mające pomóc w organizacji modlitwy we wspólnotach i Kościołach. Bezpłatne materiały oraz szczegółowe informacje o państwach, gdzie mają miejsce prześladowania do pobrania na stronie:

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast