Nowy numer 09/2020 Archiwum

Jaki pogrzeb

Z niepokojem patrzę na rozpowszechniający się coraz bardziej obyczaj palenia ciała po śmierci.

Nie przekonują mnie uwagi, że wszystko jedno, jak wygląda chrześcijański pogrzeb. Co za różnica – powiadają zwolennicy kremacji – pogrzeb z trumną czy urną. To prawda, rozstrzygająca jest wiara zmarłego i rodziny w zmartwychwstanie ciał. Coś mi się jednak wydaje, że popularność kremacji bierze się nie tylko z coraz większej dostępności krematoriów, ale ma źródło w niedostatkach wiary. To zdumiewające, ale jedna trzecia Polaków wierzy w reinkarnację, a więc w wędrówkę duszy od jednego wcielenia do drugiego. Taki pogląd jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem (więcej na str. 24–26).

Skoro dusza raz może być w człowieku,raz w kocie, a potem jeszcze w roślinie, to zbytnio nie trzeba troszczyć się o ciało po śmierci. Można je spalić, a prochy rozsypać. Na dodatek to takie romantyczne... Może i romantyczne, ale podmywa i tak już wątłą wiarę w wartość ludzkiego ciała po śmierci. Mając to na uwadze, Kościół co prawda nie zakazuje kremacji, jednak usilnie zaleca grzebanie ciał zmarłych. Kremację zaś tylko dopuszcza. A i tak przy kremacji zasadniczą część pogrzebu, a więc Mszę św. i ostatnie pożegnanie z udziałem rodziny i parafian, powinno się odprawić przed skremowaniem ciała zmarłego. Natomiast kremacja i złożenie urny w grobie lub kolumbarium ma mieć skromny charakter, w obecności jedynie najbliższej rodziny. Tak mówią przepisy kościelne. Wyrastają one z wiary Kościoła. To ciało ludzkie, a nie proch jest świątynią uświęconą przez Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Daniel
  04.11.2012 23:35
  Jak tu już ktoś napisał, problem wydumany. Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Tak naprawdę bardziej poruszyła mnie wplątana tutaj kwestia reinkarnacji. Chciałem poczytac conieco na temat w gościu, dlatego zakupiłem go dzisiaj specjalnie. I co? Argumenty na poziomie podstawówki, artykuł napisany chyba jedynie by zmieścić pomiędzy kolejnymi jego blokami reklamę haftu szat oraz jakiegoś suplementu diety. Nadal głęboko wierzę w reinkarnację, a stanowisko Kościoła w tej sprawie uważam za niesłuszne. Dlaczego? Najważniejsze są dla mnie relacje osób, które doświadczyły miejsc z poprzednich wcieleń. I wierzę tym ludziom bardziej z jednego powodu: są szczerzy. natomiast władze KK zadufane w sobie twierdzą o swojej "nieomylności" podczas, gdy na naszych oczach często sie mylą. My także mamy prawo do interpretacji Pisma Świętego na własy swposób i to jest istota tej KSIĘGI! Najbardziej rozśmieszył mnie problem dotyczący tego, "które ciało zostanie wskrzeszone po śmierci". Myślę, że to taka sama zagadka, jak to, w jakim wieku będzie nasze ciało po wskrzeszeniu. Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji, gdzie babcia, która zmarła w wieku 90 lat, będąc niepełnosprawną, będzie wskrzeszona w takim samym stanie. To będzie raj na Ziemii? Co z blizniakami syjamskimi, co z przeludnieniem Ziemii??! Co z dziećmi nienarodzonymi? Będą wskrzeszone do formy płodu? NIE! Cos tu nie gra i to bardzo, dlatego apeluję do KK, otworzmy się na dyskusję, poszukiwanie PRAWDY i prawdziwej interpretacji PISMA, a nie utrzymywaniu stanowiska, które nijak nie znajduje potwierdzenia w logice. Owszem, wiara jest najważniejsza, ale może warto ją oprzeć na SŁOWIE, które powinno zostać WŁAŚCIWIE zinterpretowane.
  doceń 1
 • wiesia
  05.11.2012 10:31
  Może być uzasadnione jeśli trzeba przewieść trumnę/urnę na dużą odległość przed pochowaniem. Przewóz trumny nie jest tani a zasiłek pogrzebowy został znacznie obniżony, wiadomo przez kogo. W innych przypadkach to raczej głupota, chęć zabłyśnięcia nowoczesnością nawet zza grobu.
  doceń 1
 • adam
  05.11.2012 11:28
  "...wątłą wiarę w wartość ludzkiego ciała po śmierci" - warto żeby ks. Redaktor napisał o wartości ludzkiego ciała po śmierci bo ja nie mam tu żadnej wiary, dopiero po zmartwychwstaniu ale na temat tego ciała nic lub bardzo niewiele wiemy
  doceń 0
 • oburzony
  15.11.2012 21:25
  Drodzy moderatorzy, bardzo przykrym jest fakt usuwania przez was mądrych komentarzy, które jednak nie są po waszej myśli. To dowodzi tylko i wyłącznie istnienia monopolu na prawdę (...)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji