Nowy numer 17/2019 Archiwum

Projekt obrońców życia odrzucony!

W Sejmie zakończyła się debata na temat projektu, który miał chronić życie niepełnosprawnych i i chorych dzieci nienarodzonych. Projekt został odrzucony.

Jak powiedziała prowadząca obrady marszałek Ewa Kopacz, w trakcie dyskusji nie będzie jednak możliwości zadawania pytań przez posłów. Debata ograniczona będzie do wygłoszenia 5-minutowych oświadczeń klubowych.

 

godz. 19.03 - wobec nieobecności na sali sejmowej posła sprawozdawcy Jarosława Katulskiego (PO) marszałek Wenderlich ogłosił 10-minutową przerwę

godz. 19.12 - obrady wznowione

godz. 19.14 - poseł Katulski wnioskuje o odroczenie dyskusji, by wyjaśnić, czy skrócenie postępowania ws. projektu było legalne

godz. 19.15 - marszałek Wenderlich odmawia

godz. 19.16 - poseł Katulski składa sprawozdanie. Komisje rekomendują odrzucenie projektu chroniącego życie

godz. 19.17 - jedna z posłanek próbuje zabrać głos, prawdopodobnie chce zaprotestować przeciw brakowi możliwości zadawania pytań przez posłów. Marszałek odmawia

Relacja na żywo:

godz. 19.19 - w imieniu PO mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. "Z wielkim szacunkiem... itd.", ale za odrzuceniem projektu i utrzymaniem tzw. "kompromisu". Bo wahadło może odbić w druga stronę. "Nie bądźcie królami cudzych sumień".

godz. 19.24 - poseł Małgorzata Sadurska (PiS), która wcześniej chciała zabrać głos, wnosi o odroczenie debaty i ogłoszenie przerwy

godz. 19.28 - poseł Kopyciński (RP) chce wykluczenia "awanturujących się" posłów. "To nie kółko różańcowe ani sala Episkopatu"

godz. 19.29 - debata trwa. W imieniu PiS mówi poseł Bartosz Kownacki. "Dlaczego zdecydowaliście się tak (tę sprawę ) przyspieszyć?" "Jeszcze dziś ten punkt nie był przewidziany". Bo - jak mówiono - to jest projekt "polityczny" i trzeba go utrącić. Łatka projektu politycznego miała uśpić sumienia. A to jest projekt sumienia. "Nikt z nas nie ma prawa decydować o życiu innych ludzi". Ciemnogrodem jest mówienie,że to prywatna sprawa kobiety, zgoda na to, by zabić dziecko w 30 tygodniu ciąży. Cytuje Jana Pawła II: "Walczcie, by każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia". Choć to może kosztować. Poseł mówi o wyborze: Jan Paweł II czy dyscyplinujący posłów liderzy partyjni?

godz. 19.36 - przedstawiciel Ruchu Palikota o projekcie chroniącym życie: "to sadystyczne, kuriozalne rozwiązanie". Krytykuje chwiejność posłów PO, którzy byli za projektem, a teraz są przeciw. "Odrzućcie ten projekt, nie zostaniecie za to wtrąceni do piekła"

godz. 19.39 - poseł Stefaniuk (PSL) cytuje Trybunał Konstytucyjny: "Od momentu postania życie staje się wartością chronioną konstytucyjnie". Komisje zbyt szybko zakończyły prace nad projektem. Jeśliby by jedno życie udało się dzięki temu projektowi uratować, to czas nie byłoby stracony. Członkowie PSL każdy głosuje zgodnie z sumieniem.

godz. 19.44 - Marek Balt (SLD): Ta debata nie powinna mieć miejsca. 80 posłów PO (tych za życiem) spełnia żądania dobrze wypasionych pasterzy rozbijających samochody po pijanemu. SLD chce odrzucenia projektu

godz. 19.48 - Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska): SP oczywiście popiera projekt, który sama złożyła. Dziękuję za poparcie członków innych klubów. Tempo pracy komisji - sprinterskie, budzące zastrzeżenia, nie dopuszczono do głosu wielu parlamentarzystów i przedstawicieli organizacji społecznych. Skąd pośpiech? Oczekiwałem rzetelnej dyskusji merytorycznej, a tej nie było. Cytuje Tuska sprzed kliku lat, gdy mówił, że celem rządu będzie ułatwianie życia niepełnosprawnych. Dajmy szansę tym, którzy się jeszcze nie urodzili.

godz. 19.54 - dyskusja zamknięta, głosowanie - w bloku głosowań, przerwa do godz. 20.00. Wówczas rozpoczną się głosowania.

g0dz. 20.01 - marszałek Kopacz wznawia obrady, rusza blok głosowań

godz. 20.10 - Marzena Wróbel (PiS) - Będziemy za chwilę głosować w sprawie prawa do życia. Pytanie do posła Katulskiego: Czy w przypadku dziecka z zespołem Downa aborcja dopuszczalna jest do 22 tygodnia ciąży? I inne pytania. Katulski odpowiada na to pierwsze: nie. Kolejny poseł cytuje wypowiedź ginekologa prof. Romualda Dębskiego, wedle której jest wręcz przeciwnie. Poseł Mularczyk to potwierdza.

godz. 20.21 - głosowanie: Projekt chroniący życie nienarodzonych dzieci chorych i niepełnosprawnych ODRZUCONY. Głosujących - 439. Za przyjęciem propozycji komisji ws. odrzucenia projektu - 245, przeciw - 184, wstrzymało się - 10.

Odrzucenie po pracach prowadzonych w ekspresowym tempie. Chyba po raz pierwszy w polskim parlamencie tak wielu wielkich postanowiło poświęcić tak niewiele (czasu) dla tych najmniejszych.

Za życiem ujęło się 14 posłów PO (m.in. Jacek Żalek, Joanna Fabisiak i Marek Biernacki). Wstrzymało się 8 członków tej partii (m.in. John Godson i Marek Plura). Za odrzuceniem projektu głosowało 175 posłów PO (w tym także Jarosław Gowin). Nie głosowało 9 parlamentarzystów PO, wśród nich Roman Kosecki i Konstanty Miodowicz, którzy wcześniej opowiedzieli się w głosowaniu za przesłaniem projektu do dalszych prac sejmowych. Wszyscy głosujący posłowie PiS byli za projektem pro-life. Nie głosowało 7 członków tego klubu. W PSL 20 posłów głosowało za projektem (m.in. posłowie Kłopotek, Piechociński, Stefaniuk i Zych), 6 było za jego odrzuceniem (m.in. Pawlak, Bury i Żelichowski). Jeden poseł PSL nie głosował. SLD i Ruch Palikota głosowały przeciw projektowi, a Solidarna Polska - za.

 

« 1 »

Zobacz także

 • gość
  25.10.2012 09:19
  Może ci co każą kobietą rodzić niepełnosprawne dzieci beda je pożniej wychowywać i utrzymywać?bo jeżeli nie to nie maja prawa narzucać swojej woli,szczególnie w Państwie które bardziej dba o więzniów niż o chorych.Więc zostawmy wybór tym których to naprawdę dotyczy!
  doceń 0
 • JotDee
  25.10.2012 09:23
  A któż tam siedzi koło laski? Czyż nie ta pani, co to ma inne poglądy w przedpokoju, a inne w pokoju? Czyż to nie ta pani, co pomagała tzw. Agacie zabić dziecko? Pięknie poprowadziła tę "debatę".
  doceń 0
 • trup
  25.10.2012 09:57
  najgłupsze słowa jakie udaje mi się ostatnio usłyszeć to głosowanie zgodnie z sumieniem (a to chyba oznacza , że w innych głosowaniach na zasadzie a co mi tam )oraz klauzula sumienia (strach przed podjęciem decyzji czy iść za Jezusem Chrystusem) )chociaż cieszy fakt , że są jacyś jeszcze obrońcy życia - ale to chyba nie ci co głosowali za wysłaniem polskiego wojska do afganistanu czy iraku .gdzie zabijało sie i zabija również dzieci .
  doceń 3
 • pet
  25.10.2012 10:19
  Cenzura katolicka działa...mojego wpisu nadal brak. No cóż...mój komentarz był odmienny od reszty...to pewnie dlatego że wyrażał odmienne opinie.Żenada.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL