Nowy numer 17/2024 Archiwum

Konferencja: G. K. Chesterton a sprawa polska. Kraków 26.10.2012/Warszawa 29.10.2012

Dla angielskiego pisarza, G.K. Chestertona (1874-1936), Polska stała na czele państw europejskich. Chesterton żywił głęboki podziw dla jej kultury, tradycji, historii, a przede wszystkim bohaterskiego chrześcijaństwa, w którym trwała przez wiele lat walki i ucisku.

 “Polacy”, pisał w swojej autobiografii: “zawsze mieli do wyboru jakiś rodzaj zła”. Uważał, że wielkość polskiego narodu tkwiła w odmowie przyjęcia tak postawionego wyboru. Polska przyzwoitość i godność gruntownie nim poruszały, polskie cierpienie raniło do głębi, a polska wolność i niezależność przyniosły mu radość. Wolna bądź skuta łańcuchami Polska była dla Chestertona metaforą wszystkich chrześcijańskich narodów XX wieku. To, co przetrzymała, przetrzymać mogą inni. To, czym się radowała, również innych może cieszyć.

Trzy ćwierćwiecza po śmierci Chestertona wciąż pozostaje on niezwykle proroczą postacią. Polska stoi dziś w obliczu podobnych wyzwań, być może nie tak oczywistych, jak inwazja czy podbój, lecz nie mniej niebezpiecznych. W swoim wspaniałym kazaniu z okazji Pięćdziesiątnicy w czerwcu 1979 r. w Warszawie, Jan Paweł II wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze ziemi – tej ziemi, tej ziemi w Polsce. Późniejsza historia polskiej wolności i demokratycznej odnowy  zachwyciła świat i stanowiła dla niego inspirację. Obecnie, jedno pokolenie później, cena tej wolności musi być zapłacona. Po raz kolejny Polacy są powołani do sprawowania wolności w sposób odpowiedzialny, zestrajając system gospodarczy i polityczny z moralnymi normami, które od zawsze im przewodziły, kształtując życie społeczne i kulturowe w sposób zgodny z ich własną historią i charakterem.

Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Zamiast ćwiczeń z historii, celem jest zaproponowanie Polsce przyszłych kierunków działań. Prelegenci z Polski i Stanów Zjednoczonych będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w nadchodzącym wieku. Nacisk położony będzie na prelegentów z Polski, co jest zgodne zarówno z filozofią Chestertona, jak i z filozofią Jego Instytutu.

Wszystkie szczegóły dotyczące konferencji, zarówno w Krakowie jak i Warszawie dostępne TUTAJ.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy