Nowy numer 17/2024 Archiwum

W laboratorium noblistki

W centrum Paryża po dwóch latach modernizacji otwarto Muzeum Curie.

Muzeum mieści się w dawnym laboratorium, gdzie nasza noblistka pracowała od 1914 r. aż do śmierci w 1934 r. Historię odkryć naukowej rodziny opowiadają teraz nie tylko przedmioty z epoki, ale także nowoczesne technologie.

Muzeum stanowi część Instytutu Curie, znajdującego się w 5. dzielnicy, nieopodal Ogrodów Luksemburskich. Pierwsza część wystawy prezentuje historię „rodziny, która dostała pięć Nobli”. Bohaterowie ekspozycji to: Maria – dwukrotna laureatka słynnej nagrody, jej mąż Pierre Curie, ich córka Irene Joliot-Curie oraz mąż córki Frederic Joliot.

W innej części ekspozycji można zobaczy oryginalnie zachowany gabinet i laboratorium chemiczne Marii Skłodowskiej-Curie. Jest też czarny roboczy uniform, noszony zwykle w pracy przez noblistkę, jej telefon oraz inne przedmioty codziennego użytku. Wśród przyrządów naukowych zwraca uwagę ciągle działający aparat, którym Frederic Joliot-Curie mierzył radioaktywność.

Wejście do muzeum jest bezpłatne.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego