Nowy numer 39/2023 Archiwum

Papieskie życzenia noworoczne dla wspólnoty żydowskiej

17 września rozpoczął się rok 5773. od stworzenia świata. W środę 26 września wyznawcy judaizmu obchodzić będą dzień pokuty i ścisłego postu Jom Kippur, a pięć dni później zacznie się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot.

Żydzi i chrześcijanie w coraz większym wzajemnym szacunku i przyjaźni mają „dawać na świecie świadectwo wartościom płynącym z adorowania Jedynego Boga”. Życzenie to wyraża Papież w telegramie do głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego i jego wspólnoty religijnej z okazji obchodzonej w tych dniach serii świąt żydowskich. Rozpoczęła się ona w poniedziałek 17 września Nowym Rokiem, według rabinistycznych obliczeń 5773. od stworzenia świata. W środę 26 września wyznawcy judaizmu obchodzić będą dzień pokuty i ścisłego postu Jom Kippur, a pięć dni później zacznie się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot.

Tradycyjne życzenia noworoczne do „wszystkich naszych żydowskich braci i sióstr” skierowali też katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej, zebrani w zeszłym tygodniu (11-12 września) na posiedzeniu plenarnym w Betlejem. Biskupi przypominają, że ten cykl świąteczny jest dla wyznawców judaizmu okresem skruchy i odnowy. Łącząc się z nimi w modlitwie za Ziemię Świętą i za cały świat, apelują: „Starajmy się w tym nowym roku pracować codziennie coraz odważniej i wytrwalej dla sprawiedliwości i pokoju, przebaczenia i pojednania”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast