Nowy numer 39/2023 Archiwum

Msza Święta zbyt niskiej rangi?

Najprawdopodobniej nie będzie Mszy Świętej i homilii dla uczestników Marszu "Obudź się Polsko" - ujawnia wpolityce.pl. Dlaczego? "Ze względu na trudność z zapewnieniem odpowiedniego do rangi wydarzenia nabożeństwa."

"Nie będzie Mszy Świętej i homilii dla uczestników Marszu "Obudź się Polsko" - głosi tytuł na stronie portalu wpolityce.pl. Metropolita warszawski, poproszony o zgodę na taką Mszę, swojej zgody udzielił. Z jednym zastrzeżeniem: wyznaczył księdza, który miał wygłosić homilię. Jednego z warszawskich proboszczów.

Msza Święta zbyt niskiej rangi?   Marsz w obronie TV Trwam rozpoczął się 21. kwietnia 2012 roku o godz. 13:00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Jakub Szymczuk/GOŚĆ NIEDZIELNY "Jest to dla organizatorów trudne do zaakceptowania." - czytam na portalu. - "Organizatorom wydawało się oczywiste, że ze względu na rangę uroczystości, w dalszej kolejności dojdzie do zaaprobowania przez arcybiskupa Nycza obecności w roli współgospodarza nabożeństwa któregoś z księży biskupów, który wyraziłby pragnienie także wygłoszenia homilii."

Organizatorzy nie chcieli rozmawiać z mediami ze względu - jak przeczytałam - na delikatność sprawy, niemniej kilka zdań komentarza udało się redaktorom uzyskać od Andrzeja Jaworskiego, posła PiS i członka "Komitetu SOS dla telewizji Trwam". Na pytanie, czy rzeczywiście nie będzie Mszy Świętej 29 września poseł Jaworski odpowiedział: "Mogę powiedzieć tylko tyle, że rzeczywiście, ze względu na trudność z zapewnieniem odpowiedniego do rangi wydarzenia nabożeństwa najprawdopodobniej nie będzie mszy świętej. Spotkaniu towarzyszyć będzie tylko koncert patriotyczny."

Dla zainteresowanych: link źródłowy.

Od Redakcji:

Jeśli dla organizatorów Msza Święta miałaby być elementem oprawy Marszu, a nie punktem wyjścia i źródłem zdecydowanie popieram decyzję zastąpienia jej koncertem. Z szacunku dla męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Joanna Kociszewska

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast