Nowy numer 38/2023 Archiwum

Muzułmanie przyjęli mnie z wielkim szacunkiem

„Dni spędzone w Libanie były wspaniałą manifestacją wiary i intensywnej religijności oraz prorockim znakiem pokoju” - tak swoją 24-ą pielgrzymkę zagraniczną podsumował podczas dzisiejszej audiencji ogólnej (19 września) Benedykt XVI.

Papież ocenił, że jego wizyta była poruszającym wydarzeniem kościelnym, a jednocześnie okazją do dialogu.

TŁUMACZENIE:

Muzułmanie przyjęli mnie z wielkim szacunkiem   Papież w otoczeniu libańskich przywódców muzułmańskich PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO „W obliczu utrzymujących się w tej części Bliskiego Wschodu cierpień i dramatów okazałem moją serdeczną bliskość wobec uzasadnionych dążeń tych drogich mi narodów, przekazując im orędzie wsparcia i pokoju. Mam na myśli szczególnie straszliwy konflikt, dręczący Syrię, powodujący nie tylko śmierć tysięcy osób, ale także rzekę uchodźców, która obejmuje ten region w rozpaczliwym poszukiwaniu bezpieczeństwa i przyszłości.”

Benedykt XVI podkreślił, że podczas jego wizyty mieszkańcy Libanu i Bliskiego Wschodu, zarówno katolicy, jak członkowie innych Kościołów czy religii przeżywali ważne doświadczenie wzajemnego szacunku, porozumienia i braterstwa, stanowiące ważny sygnał nadziei dla całej ludzkości.

TŁUMACZENIE:

"Muzułmanie przyjęli mnie z wielkim szacunkiem i szczerym poważaniem. Ich nieustanna i czynna obecność dała mi sposobność, by przekazać orędzie dialogu i współpracy między chrześcijaństwem a islamem. Wydaje mi się, że nadeszła chwila, by wspólnie dać szczere i zdecydowane świadectwo przeciw podziałom i wojnie.”

Ojciec Święty wyraził również nadzieję, że naród libański będzie umiał na nowo zaświadczyć o prawdziwym pokoju, rodzącym się z ufności do Boga.

TŁUMACZENIE:

„Pragnąłbym, aby różne przekazane przeze mnie przesłania pokoju i poszanowania, mogły pomóc rządzącym w tym regionie w podjęciu zdecydowanych kroków na rzecz pokoju oraz lepszego zrozumienia w relacjach między chrześcijanami a muzułmanami. Ze swej strony, nadal będę towarzyszył tym umiłowanym narodom w modlitwie, aby pozostały wierne podjętym zobowiązaniom”.

- Wszystkim Polakom, którzy wspierali mnie modlitwą podczas podróży do Libanu, bardzo dziękuję - powiedział Benedykt XVI.

Wśród pielgrzymów z Polski, uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej byli m.in. biskupi Jan Tyrawa i Paweł Stobrawa, jak również klerycy z seminarium Archidiecezji Lubelskiej, oraz wierni z Krakowa, Bielska-Białej, Rybnika czy Elbląga.Na zakończenie owoce swej wizyty Benedykt XVI zawierzył Matce Bożej, czczonej w tak wielu starożytnych sanktuariach libańskich.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast