Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Janukowycz mówi o wolności słowa, gdy jego ochrona szarpie dziennikarzy

Szarpanina ochrony z dziennikarzami ukraińskiego ruchu "Stop Cenzurze" towarzyszyła wystąpieniu prezydenta Wiktora Janukowycza podczas otwarcia 64. Światowego Kongresu Gazet oraz 19. Światowego Forum Wydawców w poniedziałek w Kijowie.

Gdy szef państwa mówił o "błędnych stereotypach" dotyczących wolności słowa na Ukrainie, ochrona starała się zapobiec protestowi dziennikarzy ukraińskich mediów, którzy podczas przemówienia Janukowycza wstali i rozpostarli nad głowami plakaty z napisem "Stop Cenzurze".

Ukraińskie portale twierdzą, że przeciwko protestującym interweniowali oficerowie ochrony szefa państwa. Nie zważając na obecność zgromadzonych gości z zagranicy, wyrywali oni dziennikarzom plakaty z rąk; wyszarpnięto je m.in. Ołenie Prytule, redaktorce naczelnej niezależnej gazety internetowej "Ukrainska Prawda".

Prezydent w żaden sposób nie zareagował na odbywające się na widowni wydarzenia i kontynuował wystąpienie. Охорона Януковича напала на Горчинську та Притулу
TBiUA

"Jedną z przeszkód w rozwoju przestrzeni medialnej na Ukrainie są błędne stereotypy o niedostatecznej wolności słowa w naszym kraju. Uważam, iż związane jest to z brakiem obiektywnej informacji o tym, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja" - mówił.

Wcześniej dziennikarze z ruchu "Stop Cenzurze" alarmowali, że ochrona prezydenta nie pozwalała im wejść z plakatami do budynku, w którym odbywa się Światowy Kongres Gazet i Światowe Forum Wydawców, jednak w końcu się tam dostali.

Dziennikarze na Ukrainie mają nadzieję, że uczestnicy Kongresu i Forum odniosą się do sytuacji z wolnością prasy w ich kraju. Przedstawiciele mediów narzekają na naciski, które odczuwają, gdy krytykują działalność władz, co staje się szczególnie widoczne przed zaplanowanymi na koniec października wyborami parlamentarnymi.

W ostatnim czasie z sieci kablowych na Ukrainie znika program niezależnej i krytycznej wobec władz stacji telewizyjnej TVi. W Kijowie stacja ta nie jest usuwana z kablówek, jednak ich właściciele przenoszą jej nadawanie z platformy podstawowej do droższych pakietów. Dziennikarze TVi uważają, że działania te, jak i zainteresowanie stacją ze strony służb podatkowych, mogą doprowadzić do jej zamknięcia i apelują w tej sprawie o pomoc do społeczności międzynarodowej.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama