Nowy numer 22/2023 Archiwum

"Warszawa, godzina odwilży"

"Warszawa, godzina odwilży" - tak największy tygodnik katolicki w Europie "Famiglia Cristiana" zatytułował komentarz na temat ogłoszonego w piątek wspólnego przesłania Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji.

"Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali historyczny dokument pojednania" - czytamy w wydaniu internetowym włoskiego tygodnika.

Annachiara Valle - autorka komentarza, ilustrowanego zdjęciem, na którym obaj hierarchowie wymieniają uścisk - podkreśla zadowolenie obu stron z podpisanego dokumentu.

"Ten bezprecedensowy historyczny dokument" zawierający apel do wiernych obu Kościołów, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem, "jest owocem długich przygotowań ze strony dyplomacji obu stron" - podkreśla autorka.

"Zawsze, zwłaszcza w czasie drugiej wojny światowej, mocno zakorzeniona była wrogość między rosyjskimi prawosławnymi i polskimi katolikami. Między innymi ten klimat wzajemnych wyrzutów sprawił, że Jan Paweł II, mimo iż bardzo tego pragnął, nie zdołał urzeczywistnić swego marzenia o wizycie w Rosji" - komentuje Valle.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast