Mapa z kostki brukowej wypełnia środkową część parku o powierzchni ponad 2 ha. Kolory poszczególnych fragmentów odzwierciedlają poziom życia w różnych częściach świata – im ciemniej, tym większa bieda.
W samym centrum Krakowa, przy ulicy Tynieckiej, można odnaleźć tę nietypową mapę świata, przygotowaną przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi światu”. Nietypową, bo otoczoną oryginalnymi domostwami z całego globu. – Niektórzy pytają wprost, jak udało nam się taki obiekt tak dobrze ukryć w samym środku miasta – przyznaje ks. Adam Parszywka SDB, pomysłodawca „Wiosek Świata”. W Parku Edukacji Globalnej, prowadzonym przez SWM, szykuje się wielkie świętowanie. 12 sierpnia odbędzie się Dzień Wdzięczności. Będzie okazja do odwiedzenia najdalszych zakątków świata oraz wzięcia udziału w warsztatach.
Niesprawiedliwy świat
– Godzinami można opowiadać, czym jest bieda, jakie są potrzeby w innych krajach, jak ciężko żyje się niektórym ludziom – opowiada ks. Adam. – Tak naprawdę bieda zaczyna się w naszych sercach – gdy nie potrafimy dzielić się z innymi, gdy zagarniamy wszystko dla siebie. Wokół mapy wiedzie wysypana drobnymi kamykami ścieżka. Po jej drugiej stronie zbudowano domy z dzielnic biedy całego świata – znalazły się tam między innymi papuaski dom na palach, mongolska jurta, igloo oraz indiańskie tipi. – Chcemy, żeby każdy, idąc ścieżką wokół parku, widział kontrast między piękną i czystą mapą a dzielnicami biedy, które staraliśmy się przedstawić – tłumaczy ks. Parszywka. – Aby widział, jak niesprawiedliwie podzielony jest świat.
Nie tylko do oglądania
W Parku Edukacji Globalnej można nie tylko zwiedzić wioski z całego świata – przywiezione lub wiernie zrekonstruowane – ale także wziąć udział w warsztatach. Niedawno do oferty dołączyły weekendowe warsztaty rodzinne. W lipcu i sierpniu rodzice wraz z dziećmi mogą wziąć udział w podróży dookoła świata, dowiadując się, jak żyją ludzie w krajach misyjnych oraz kim są i jak pracują wolontariusze. Wrzesień będzie poświęcony jedzeniu – sposobom jego zdobywania i problemowi głodu. Z kolei w październiku zajęcia będą prezentować życie dzieci obszarów misyjnych – ich zabawy, zwyczaje i trudności, z jakimi się borykają. Więcej informacji o tym, jak wziąć udział w warsztatach i kiedy można zwiedzać park, można znaleźć na stronie internetowej: www.parkedukacji.swm.pl.
Dzień Wdzięczności
– Chcemy podziękować nie tylko wolontariuszom, ale wszystkim wspierającym nas ludziom dobrej woli – mówi ks. Adam Parszywka. Druga niedziela sierpnia będzie okazją nie tylko do podziękowania za 15 lat działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, ale również do prezentacji tego, co zmieniło się w ostatnich miesiącach w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. Oprócz koncertów i gier symulacyjnych zaplanowano na ten dzień także odsłonięcie nowego elementu parku. Do tej pory brakowało tam bowiem symbolu biedy w Europie.Ponadto do stojącego w parku słonia dołączy interaktywny jak, którego będzie można... wydoić.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się