Nowy numer 29/2019 Archiwum

RPD: Sądy powinny przekazywać informacje ośrodkom adopcyjnym

Sądy nie przekazują ośrodkom adopcyjnym postanowień dot. pozbawienia władzy rodzicielskiej - wynika z kontroli NIK. Od tego roku mają jednak taki obowiązek. Z prośbą o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie zwrócił się do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka.

W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości rzecznik Marek Michalak przypomniał, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nałożyła na sądy obowiązek informowania ośrodków adopcyjnych - w ciągu siedmiu dni - o prawomocnych orzeczeniach o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

"Powyższy przepis zobowiązuje sądy do niezwłocznego informowania ośrodków adopcyjnych o sytuacji prawnej dzieci, wobec których możliwe jest wszczęcie procedury adopcyjnej" - podkreślił RPD.

Według niego terminowe informowanie ośrodków adopcyjnych o prawomocnych orzeczeniach pozbawiających władzy rodzicielskiej biologicznych rodziców pozwala zakwalifikować dziecko do adopcji i niezwłocznie rozpocząć proces poszukiwania kandydatów na rodziców adopcyjnych. Dzięki temu dziecko krócej czeka na nową rodzinę.

RPD podkreśla, że kontrola NIK, z której wynika, że sądy nie przekazują ośrodkom adopcyjnym informacji, obejmowała lata 2008-2010 i pierwsze półrocze 2011 r., czyli miała miejsce zanim weszła w życie ustawa o wpieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Jednak na jego prośbę została przeprowadzona z uwzględnieniem problemu przebywania w placówkach dzieci z uregulowaną sytuacją prawną i współpracy poszczególnych instytucji na rzecz umieszczania dzieci w rodzinie.

Według NIK "sądy nie przekazują ośrodkom żadnych postanowień dotyczących opieki prawnej, ewentualnej jej zmiany, postanowień dotyczących pozbawienia władzy rodzicielskiej, a także - już po zakończeniu postępowania adopcyjnego - postanowienia o przysposobieniu". Dlatego rzecznik poprosił Gowina o sprawdzenie, jak sądy wywiązują się z nałożonych na nie nowych obowiązków.

Resort sprawiedliwości ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPD.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL