Nowy numer 42/2019 Archiwum

Budowanie na Skale

Sto jeden lat temu dzisiejszy drewniany kościół parafialny i plebanię mieszkańcy Gołkowic postawili w pół roku. Dziś wznoszą mury nie tak szybko, ale niezwykle rzetelnie. I nie tylko świątyni.

To nie jest maszynka

Jednak kto by pomyślał, że działa to jak maszynka do robienia pieniędzy, byłby w błędzie – przekonuje Grzegorz Gorczowski. Weźmy wielkopostne misteria. – Od kilku lat dorośli przygotowują spektakl, z którym odwiedzają różne parafie. Dla aktorów jest to jak rekolekcje, dla widzów zresztą również. Dopiero po pewnym czasie pomyśleliśmy, że możemy spróbować też zebranymi dobrowolnie ofiarami wesprzeć budowę – opowiada Małgorzata Niemiec, organizatorka misteriów, jak i festynów. Bal charytatywny w karnawale przynosi też bardzo konkretny przychód. – Zawsze jednak na drugi dzień przygotowujemy otwarte spotkanie dla seniorów, dzięki pomocy naszych firm gastronomicznych „Raj” i „Klag”, i staramy się ugościć nawet 200 osób – dodaje Gorczowski. Cały czas wpatrzeni są wierni z Gołkowic w swojego patrona, św. Antoniego Padewskiego. Ale Antonich jest czterech. Pierwszy majster budowy Antoni Olszak, niestety, już nie żyje. Obecnym jest Antoni Klag, a wspiera go Antoni Konieczny. No i ten czwarty, orędownik z nieba.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL