Polak na ikonie Męczenników Katyńskich

Wizerunek polskiego księdza prawosławnego, Szymona Fedorenko, zamordowanego w Lesie Katyńskim, znajdzie się w cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa, której poświęcenia dokona w niedzielę patriarcha moskiewski i całej Rosji, Cyryl.

Ks. Fedorenko był prawosławnym kapelanem Wojska Polskiego.

W ikonostasie cerkwi znajdzie się ikona przedstawiająca męczenników katyńskich - kilku świętych oraz grupę bezimiennych katyńskich ofiar stalinizmu. Wśród nich jest postać księdza Fedorenko, podpisana jego nazwiskiem.

W delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, która udaje się na uroczystość do Katynia pod przewodnictwem biskupa siemiatyckiego, Jerzego, ordynariusza polowego WP będą - jak poinformował PAP rzecznik ordynariatu, ks. pułkownik Aleksy Andrejuk - wnuczki księdza Fedorenki, Aleksandra i Wiesława.

Są one córkami najstarszego syna ks. Fedorenki, Wiaczesława, który zginął w 1944 roku w powstaniu warszawskim. Inny z trzech synów tego kapłana, Orest, poległ w tym samym roku jako członek załogi bombowca RAF, zestrzelonego nad Mannheimem.

W przeddzień poświęcenia cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa w Lesie Katyńskim, w sobotę, delegacja polskiego Kościoła prawosławnego przybędzie do Smoleńska i uda się na miejsce tragicznej katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r., wśród której ofiar był m.in. obok prezydenta Lecha Kaczyńskiego prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, abp Miron.

Las Katyński oprócz grobów polskich oficerów kryje groby tysięcy Rosjan, Ukraińcowi, Białorusinów. Ich liczba nie jest wciąż znana. Wśród wielu duchownych zamordowanych na rozkaz Stalina jest także arcybiskup Serafin, rozstrzelany po długich prześladowaniach w grudniu 1937 roku. Jego losy były jakiś czas związane z Polską.

Wizerunek abp Serafina (Ostroumowa) i kilku innych kanonizowanych rosyjskich duchownych prawosławnych umieszczono na ikonie w świątyni zbudowanej w Lesie Katyńskim z inicjatywy patriarchy Cyryla.

Świątynię zbudowano przy wjeździe na teren Zespołu Memorialnego, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny.

Fundament cerkwi został poświęcony podczas uroczystości upamiętniających Rosjan i Polaków spoczywających w Lesie Katyńskim, 7 kwietnia 2010 roku, w 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. Uczestniczyli w uroczystościach premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.

Ówczesny biskup smoleński i wiaziemski, Teofilakt, podkreślił, że cerkiew w Katyniu będzie nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem historycznej sprawiedliwości i pojednania pokoleń. Miejscowi prawosławni duchowni zapewniają, że modlą się w intencji wszystkich spoczywających tam ofiar stalinowskich zbrodni - zarówno Rosjan, jak i Polaków.

 

« 1 »