Nowy numer 41/2019 Archiwum

Szkoły pijarów trzymają poziom

Szkoły zakonu pijarów trzymają wysoki poziom nauczania. Potwierdzają to wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych.

Z załączonych niżej statystyk wynika, że zdawalność oraz średnia punktów, zdobytych na tych egzaminach przez uczniów szkół pijarskich w zdecydowanej większości przypadków jest wyższa (zwykle znacznie) od ogólnej średniej i to na każdym poziomie: gminy, powiatu, województwa, okręgu i całego kraju.

Jak powiedział serwisowi gosc.pl o. Edward Kryściak, asystent prowincjała polskich pijarów ds. pedagogicznych, a zarazem dyrektor krakowskiego zespołu szkół pijarów, wszystkie (z wyjątkiem jednej) wymienione w rankingu szkoły pijarskie są placówkami publicznymi, a więc bezpłatnymi. Nie jest więc tak, że chodzą do nich wyłącznie dzieci z rodzin zamożnych, co często łączy się ze stosunkowo wysokim wykształceniem rodziców.

Zdaniem o. Kryściaka, czynniki, które wpływają na wysoki poziom nauczania w szkołach pijarskich to m.in. zwiększona liczba godzin z poszczególnych przedmiotów, bardziej indywidualna praca z uczniami (w tym także przygotowania do olimpiad i konkursów), a także dobra atmosfera w tych szkołach.

Pijarzy obchodzą w tym roku 370 lat od przybycia zakonu do Polski i 350 lat od czasu powstania tu prowincji zakonnej. Twórca tego zakonu św. Józef Kalasancjusz założył w 1597 r. pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Wychowankami pijarskimi byli m.in. Tadeusz Kościuszko, ojciec polskiego teatru i opery Wojciech Bogusławski, światowej sławy inżynier górnik, geolog i odkrywca Ignacy Domeyko, a także założyciele: pallotynów - św. Wincenty Pallotti, marianów – bł. Stanisław Papczyński oraz Opus Dei - św. Josémaría Escrivá de Balaguer. Lista świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze związanych z pijarami liczy 30 pozycji.

Kliknij poniższe tabele, by je powiększyć. Źródło: Polska prowincja pijarów Szkoły pijarów trzymają poziom   Szkoły pijarów trzymają poziom   Szkoły pijarów trzymają poziom  

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL