Nowy numer 2/2021 Archiwum

Brazylia: Kto czyta, wcześniej wychodzi

Więźniowie zatłoczonych federalnych zakładów penitencjarnych w Brazylii otrzymali niecodzienną możliwość skrócenia sobie pobytu za kratkami - o całe cztery dni za każdą książkę, którą przeczytają.

Rząd brazylijski postanowił wprowadzić to rozwiązanie w czterech więzieniach federalnych, w których kary odbywają notoryczni przestępcy. Więzień będzie mógł w ciągu roku przeczytać do 12 książek z różnych dziedzin, takich jak fikcja literacka, filozofia czy nauki ścisłe, co da mu szansę zredukowania wymiaru kary o 48 dni.

Przewidziano do 12 tygodni na przeczytanie książki i napisanie na jej temat wypracowania, spełniającego kryteria poprawności gramatycznej i stylistycznej. Specjalna komisja będzie decydować o tym, którzy więźniowie otrzymają prawo udziału w tym programie, nazwanym "Odkupienie przez czytanie".

Prawnik Andre Kehdi z Sao Paulo, który organizuje zbiórkę książek na potrzeby tego programu, podkreśla, że daje on więźniom szansę zdobycia wiedzy i poszerzenia horyzontów. "Nie ma wątpliwości, że będą wychodzić na wolność jako lepsi ludzie" - powiedział Kehdi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama