Nowy numer 47/2019 Archiwum

Rabin krytykuje homozwiązki

Zmiana definicji małżeństwa podważyłaby tę „uświęconą instytucję” uznawaną od „niepamiętnych czasów” – stwierdził główny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks. To jego komentarz w ramach prowadzonych przez brytyjski rząd konsultacji w sprawie legalizacji homozwiązków.

Choć rabin Sacks, który jest także członkiem Izby Lordów, nie reprezentuje wszystkich Żydów na Wyspach, to jednak jest liderem największej wspólnoty żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Lord Jonathan Sacks of Aldgate, który nosi oficjalny tytuł głównego rabina „Zjednoczonych Hebrajskich Kongregacji Brytyjskiej Wspólnoty Narodów”, uchodzi za jednego z najbardziej wpływowych i szanowanych polityków brytyjskich,

Komentarz rabina został przedstawiony w formie orzeczenia londyńskiego trybunału rabinackiego Beth Din. Sąd religijny przypomniał tradycyjne nauczanie, że aktywność homoseksualna jest sprzeczna z żydowskim prawem a „małżeństwo gejowskie” nie jest prawdziwe. „Małżeństwo, zgodnie z definicją żydowskiego (biblijnego) prawa, jest związkiem mężczyzny i kobiety” – głosi orzeczenie sądu, który stanowczo przeciwstawia się zmianie definicji małżeństwa.

Rabin ostrzegał, że próby uzyskania przez grupy religijne zwolnienia od obowiązku udostępniania kościołów i błogosławienia podczas "homoseksualnych ślubów" mogą skończyć się procesem przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Dotąd rabin Sacks dość powściągliwie wypowiadał się nt. forsownej przez rząd propozycji legalizacji związków homoseksualnych. Znany jest jednak z ostrej krytyki sekularystycznych prądów w kulturze europejskiej. Wielokrotnie przeciwstawiał się „konsumeryzmowi” i materializmowi, które, jego zdaniem, przenikają Stary Kontynent, przemieniając go w demograficzną pustynię. W ubiegłym roku rabin Sacks poparł papieża Benedykt XVI, który skrytykował ostro projekt ustawy rządu brytyjskiego o równouprawnieniu w Kościele i związkach wyznaniowych.
 

« 1 »

Zobacz także

 • Ala
  27.06.2012 10:33
  Jakoś nie słychać głosów homoseksualistów wykrzykujących jacy Ci okropni Żydzi są nietolerancyjni, nie widać też dział wytoczonych przeciwko judaizmowi.
  doceń 0
 • Londyn
  27.06.2012 13:36
  Wyglada ze Rabin Sacks to jakis antysemita
  doceń 0
 • Piotr Adamczyk
  27.06.2012 13:43
  Głos Rabina Wielkiej Brytanii jest niezwykle ważny.
  Homo-mafia to nie wymysł nawiedzonych dziennikarzy, lecz poważny problem, również w Kościele.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama