GN 04/2020 Archiwum

Słynna biblioteka krzeszowska zdigitalizowana

To dopiero trzecia tego typu inicjatywa w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Wcześniej obróbce cyfrowej poddała swoje zbiory diecezja sandomierska oraz zakon oo. dominikanów.

Wystarczy jedno kliknięcie, żeby na ekranie komputera zobaczyć niepublikowane nigdy wcześniej skarby piśmiennictwa polskiego dawnych wieków. 20 czerwca ruszyła Biblioteka Cyfrowa Diecezji Legnickiej. To dopiero trzecie takie wydarzenie w historii polskiego Kościoła.

W trakcie półtorarocznej pracy na cyfrowych skanach uwieczniono ponad pół miliona stron archiwaliów, w tym ok. 2,5 tys. kompletnych pozycji wydawniczych. Dzięki temu większość bezcennych zbiorów bibliotecznych należących do benedyktynek krzeszowskich została zabezpieczona w przypadku zniszczenia.

Zabezpieczenie historycznie bezcennych inkunabułów, listów królewskich, rysunków czy map, to tylko część tego przedsięwzięcia. Zamierzeniem twórców projektu, który oficjalnie nosi nazwę „Digitalizacji zbiorów Biblioteki Benedyktynek Krzeszowskich oraz Legnickiego Seminarium Duchownego”, było także bezpłatne udostępnienie zeskanowanych materiałów jak najszerszemu kręgowi odbiorców na całym świecie. Pod adresem internetowym www.bc.diecezja.legnica.pl lub www.bcdl.pl, można bezpłatnie korzystać ze zdigitalizowanych zbiorów krzeszowskich i biblioteki seminaryjnej w Legnicy. Ilość dostępnych na tej stronie pozycji bibliotecznych będzie się sukcesywnie zwiększać.

Z zakończenia prac zadowolony jest ks. dr Jerzy Witczak, prezes Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES i dyrektor Biblioteki PWT we Wrocławiu. – Mamy tu do czynienia z jedną z pierwszych bibliotek kościelnych w Polsce, która osiągnęła tak zaawansowany poziom digitalizacji swoich zbiorów – powiedział podczas spotkania inaugurującego działanie legnickiej, diecezjalnej biblioteki cyfrowej.

Pierwszy w Polsce cyfrowy księgozbiór powstał dziesięć lat temu w Poznaniu. Najmniej zrealizowanych tego typu projektów to biblioteki kościelne. Dwa lata temu powstała Diecezjalna Biblioteka Cyfrowa w Sandomierzu, a przed rokiem dołączyli do tego grona dominikanie. Biblioteka Cyfrowa Diecezji Legnickiej jest trzecią w Polsce tego typu placówką kościelną. Na zaawansowanym etapie są ustalenia, aby włączyć ją w system Polskiej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Ta zaś udostępni swoje dane Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana. Projekt digitalizacyjny prowadzony przez Legnicką Kurię Biskupią kosztował 1,25 mln zł. i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama