Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kard. Bertone o próbie destabilizacji Kościoła

To, co robi Benedykt XVI odkąd był jeszcze prefektem Kongregacji Nauki Wiary, to wielkie oczyszczanie i doprecyzowanie na pewno komuś przeszkadza. Stąd ten atak mający na celu destabilizację Kościoła – tak kard. Tarcisio Bertone wyjaśnia aktualny kryzys w Watykanie.

Choć, jak zaznacza, nikt nie chce ukrywać słabości czy błędów Kościoła, sytuacja w Watykanie nie jest tak zła, jakby to wynikało z domysłów dziennikarzy. Wręcz przeciwnie, Sekretariat Stanu odznacza się zgodnością i kolegialnością, którą trudno znaleźć gdzieindziej – podkreśla kard. Bertone. Zastrzegł zarazem, że czym innym jest jednak różnica poglądów, która zawsze istniała w Kościele, nie kwestionując przy tym prymatu Piotra.

W obszernym wywiadzie dla tygodnika Famiglia Cristiana sekretarz stanu zauważa, że ktoś chce dzisiaj podzielić Papieża i jego współpracowników. Jest tak dlatego, że pod rządami Benedykta XVI Kościół pokazał, iż posiada zdolność autoregeneracji, której nie mają inni ludzie czy instytucje. Okazuje się on odporny na nawałnice i nadal pozostaje punktem odniesienia dla wielu ludzi i instytucji na całym świecie.

Kard. Bertone ujawnił również, że Benedykt XVI bardzo boleśnie przeżywa zdradę swego kamerdynera, którego kochał jak syna. Sam wielokrotnie dopytywał się o prawdziwe motywacje Paolo Gabriele – powiedział sekretarz stanu, zaznaczając, że śledztwo w kwestii przecieków nadal trwa i że Papież chce definitywnego wyjaśnienia tej sprawy, czemu służy między innymi powołana przez niego komisja kardynałów.

Jak podał z kolei ks. Federico Lombardi SJ, sobotnia audiencja dla tej komisji nie oznacza, że zakończyła ona swoje dochodzenie. Watykański rzecznik ujawnił, że kardynałowie przesłuchali w sumie 23 osoby, zarówno szefów niektórych dykasterii, jak i osoby świeckie. Wśród tych ostatnich był m.in. papieski kamerdyner.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama