Nowy numer 23/2023 Archiwum

Skoro Rosjanie w Warszawie, to Polacy w Moskwie

Stowarzyszenie Solidarni 2010 zwróciło się do ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego oraz do mera Moskwy Sergeya Semyonovicha Sobyanina z prośbą o pomoc w zorganizowaniu obchodów 92. rocznicy zwycięstwa Polaków nad bolszewikami 15 sierpnia na placu Czerwonym w Moskwie - poinformował portal wPolityce.pl.

Podpisana pod oboma listami Beata Sławińska, członek Zarządu Stowarzyszenia, spodziewa się kilku tysięcy uczestników i liczy na to, że polskie MSZ pomoże zorganizować pociągi do stolicy Rosji, którymi Polacy dotrą bezpiecznie na planowane uroczystości i wrócą do kraju. Oczekuje też, że Ministerstwo wesprze Solidarnych 2010 w rozmowach z władzami Moskwy na temat organizacji uroczystości.

W liście do mera Sobyanina czytamy:

„Jest to dzień dla Polaków szczególny, tego dnia polskie wojsko pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonało przeważające siły armii bolszewickiej w bitwie pod Radzyminem w 1920 roku. To zwycięstwo pozwoliło nam Polakom wygnać bolszewickie wojska z terenu Rzeczpospolitej Polskiej oraz uchronić całą Europę przed zalewem komunizmu. Przewidujemy, że w marszu Polaków na Placu Czerwonym udział weźmie kilka tysięcy osób. Mamy nadzieje, że zważywszy na nową tradycję,  jaka się rodzi miedzy naszymi krajami, a którą ma zapoczątkować marsz kibiców rosyjskich w dniu 12.06.12 w Warszawie, taką zgodę niechybnie otrzymamy.”

Sławińska ma nadzieję, że polskie władze podejmą rękawicę i pomogą zorganizować rodakom wyjazd do Moskwy w celu świętowania niezwykłego święta zwycięstwa nad bolszewikami z 1920 roku, które uchroniło Polskę oraz Europę od komunizmu. Marzy jej się patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nad tą inicjatywą.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast