Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie to największa impreza sportowa, jaka odbyła się w naszym kraju, i najważniejszy turniej piłkarski rozgrywany w tym roku na świecie.
Królowie strzelców
Kwintesencją futbolu są gole. Stąd szczególna uwaga zwrócona jest zwykle na zawodników bramkostrzelnych, którzy rywalizują o miano króla strzelców turnieju. Rywalizacja może być bardzo duża, gdyż aby zdobyć koronę, wystarczy strzelenie kilku goli nawet w fazie grupowej. Może się więc zdarzyć, że królem zostanie zawodnik z drużyny, która nawet nie wyjdzie z grupy.
Największe szanse na zdobycie korony ma holender Robin van Persie – król strzelców ligi angielskiej oraz jego reprezentacyjny kolega Klass-Jan Huntelaar – król strzelców Bundesligi. O ile ten pierwszy nie tylko strzela, ale także rozgrywa piłki, o tyle Huntelaar to typowy łowca bramek, czyhający na błąd przeciwnika w polu karnym i zapewne on będzie głównym strzelcem Holendrów. W takim samym stylu gra najlepszy snajper Niemiec Mario Gomez, wicekról ligi niemieckiej. Ma on przewagę nad swoimi rywalami, gdyż system gry Niemców jest nastawiony na dogrywanie Gomesowi, który skutecznie kończy akcję golem. Wybitnymi napastnikami są też: Christiano Ronaldo i Zlatan Ibrahimowicz, ale jako liderzy swoich zespołów będą zmuszeni poświęcać więcej uwagi na rozgrywanie piłki.
No i nasz Robert Lewandowski, który z 23 bramkami uplasował się na 3. miejscu w Bundeslidze. Stylem gry przypomina van Persiego, także cofa się i rozgrywa, ale w systemie gry naszej reprezentacji to on ma strzelać gole. Oby jak najwięcej.
Euro w liczbach
2 drużyny wyjdą z każdej grupy i wezmą udział w fazie pucharowej
6 meczów musi rozegrać na turnieju drużyna, która zdobędzie mistrzostwo: trzy w fazie grupowej i po jednym w ćwierćfinale, półfinale i finale
8 miast jest gospodarzami Euro i będzie miejscem rozgrywek: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kijów, Donieck, Charków i Lwów
13 reprezentacji narodowych zamieszka w Polsce
16 drużyn zagra w turnieju
14 raz odbędą się już mistrzostwa Europy
24 dni będą trwały zawody; rozpoczną się 8 czerwca w Warszawie, a zakończą 1 lipca w Kijowie
31 meczów zostanie rozegranych w czasie mistrzostw
32 termicznie połączone panele pokryte specjalną powłoką tworzą oficjalną piłkę mistrzostw Europy 2012 – „Tango 12”
51 państw uczestniczyło w eliminacjach do turnieju, które odbyły się od sierpnia 2010 r. do listopada 2011 r.
70 050 miejsc znajduje się na największym stadionie turnieju w Kijowie
1 400 000 sztuk biletów przygotowano na turniej, najtańsze kosztowały 30 euro, najdroższe 600.
Puchar zwycięzcy
Puchar mistrzów Europy jest wykonany ze srebra, waży 8 kg i mierzy 60 cm. Na jego odwrocie zostały wygrawerowane nazwy krajów, które dotychczas wygrały rozgrywki. Został zaprojektowany przez Pierre’a Delaunaya, syna Henri Delaunaya, wizjonera turniejów Mistrzostw Europy UEFA. Jest drugą wersją pucharu, został wykonany przez zakład złotniczy Asprey z Londynu na poprzednie mistrzostwa, które odbyły się w 2008 r., wówczas otrzymał go zespół Hiszpanii. Pierwsza wersja powstała w 1960 roku.
Kościół na Euro
Kościół katolicki aktywnie włączył się w przygotowania do Euro w wymiarze duchowym. Zwracał uwagę na konieczność kulturalnego kibicowania i właściwe przyjęcie zagranicznych gości oraz dążył do zapewnienia kibicom i zawodnikom możliwości skorzystania z posługi religijnej. Realizacji tego pierwszego celu służyły specjalne „piłkarskie katechezy” na zajęciach z religii. Ich tematy poświęcone były takim zagadnieniom jak rola sportu w życiu chrześcijanina, rozwoju osobowości człowieka czy kulturalne kibicowanie i szacunek dla przeciwnika. Dla blisko miliona kibiców z różnych krajów świata Kościół przygotował specjalną ofertę – serwis religijny. W świątyniach w pobliżu stadionów będą odprawiane Msze św. w językach narodowych kibiców oraz nabożeństwa ekumeniczne (szczegółowe informacje na: www.sport.episkopat.pl). Będzie też możliwość korzystania z sakramentu pokuty. Duchowni będą też ewangelizować w tzw. strefach dla kibiców. Informacje o serwisie religijnym znajdują się w specjalnym informatorze przygotowanym dla kibiców przez organizatorów mistrzostw. Z posługi religijnej będą mogli też skorzystać piłkarze i sztaby reprezentacji. Na stadionach, gdzie będą rozgrywane mecze, znajdują się kaplice ekumeniczne, gdzie sportowcy będą mogli się pomodlić, wyspowiadać, uczestniczyć we Mszy św. Dla sportowców i kibiców przeznaczone są specjalne publikacje, np. Edycja Świętego Pawła wydała „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy specjalne przesłanie z okazji Euro wystosowali polscy biskupi. Wezwali w nim sportowców i kibiców do poszanowania wartości, jakimi są braterstwo, solidarność, zaufanie, wyrozumiałość i przyjaźń. Zaapelowali też o okazanie kibicom z zagranicy „polskiej gościnności”. Na zdjęciu: Poświęcenie kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się