Nowy numer 39/2023 Archiwum

Watykan pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Papież przekazał pół miliona euro na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.

Podczas swego pobytu w Mediolanie Benedykt XVI otrzymał w darze do swej osobistej dyspozycji pół miliona euro z przeznaczeniem na pomoc dla ofiar i poszkodowanych w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi w Północnych Włoszech. Poinformował o tym wikariusz biskupi archidiecezji mediolańskiej bp Erminio De Scalzi na zakończenie pontyfikalnej Mszy św. w tamtejszym Parku Brasso.

Pieniądze te, zebrane w czasie trwania VII Światowego Spotkania Rodzin w stolicy Lombardii (i nie tylko tam), zostaną przekazane biskupom tych miejsc, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnego kataklizmu: Mantui, Modeny, Ferrary, Carpi i Bolonii.

Natomiast episkopat Włoch zarządził, że dniem ogólnokościelnej zbiórki środków w całych Włoszech na pomoc dla poszkodowanych będzie przyszła niedziela - 10 czerwca.

Na pomoc ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w północnych Włoszech pospieszyło też z Watykanu dwudziestu członków elitarnej papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Podczas wizyty Ojca Świętego w Mediolanie gwardziści mieli mniej pracy niż zwykle. Część z nich zatem, na własną prośbę i za zgodą przełożonych, wykorzystując wolne od służby dni, udała się do miejscowości Carpi i Mirandola, by pomóc w usuwaniu skutków kataklizmu. Jak podkreślił zastępca komendanta jednostki podpułkownik Christoph Graf, inicjatywa ta zrodziła się spontanicznie, jako akt solidarności z mieszkańcami regionu Emilia Romania doświadczonymi przez kataklizm.

Wielu członków Gwardii zna dobrze bp. Francesco Cavinę, ordynariusza Carpi, który do niedawna pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu. Gwardziści oddali się zatem na kilka dni do jego dyspozycji, by włączyć się w różne prace na terenie diecezji. Pomoc ta, choć w skali zjawiska z pewnością niewielka, będzie dla gwardzistów doświadczeniem nowym, gdyż Szwajcaria, skąd pochodzą, nie należy do obszarów sejsmicznych. Wśród ochotników są jednak przedstawiciele różnych zawodów, m.in. stolarze, kucharze, mechanicy, elektrycy. Będą mogli zatem skutecznie pomóc w wykonaniu różnych konkretnych prac.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast