Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Stracimy władzę nad polskim budżetem?

Premier zmagającej się z kryzysem finansowym Hiszpanii Mariano Rajoy zaproponował w sobotę utworzenie w strefie euro nowej władzy fiskalnej, która kontrolowałaby i harmonizowała budżety oraz zarządzała europejskimi długami.

"Unia Europejska potrzebuje wzmocnienia swej architektury. Obejmuje to posunięcia na rzecz większej integracji, dodatkowego przeniesienia suwerenności, szczególnie w dziedzinie fiskalnej. I oznacza to kompromis w sprawie utworzenia nowej europejskiej władzy fiskalnej, która kierowałaby polityką fiskalną w strefie euro, harmonizowała politykę fiskalną państw członkowskich i umożliwiała scentralizowaną kontrolę finansów (publicznych)" - powiedział Rajoy na konferencji ekonomicznej w mieście Sitges w Katalonii.

Dodał, że zadaniem tej władzy byłoby również zarządzanie europejskimi długami.

Jak zaznacza agencja Reutera, nie jest to pierwszy przypadek wysunięcia takiej propozycji przez europejskiego przywódcę państwowego, ale waga Hiszpanii - kraju zbyt dużego, by można było pozwolić na jego finansowy upadek - może teraz przyspieszyć rokowania na ten temat.

W związku z obecnym ześrodkowaniem się kryzysu zadłużeniowego na kulejącym hiszpańskim sektorze bankowym trwają również rozmowy w sprawie stworzenia europejskiej unii bankowej, opartej o scentralizowany nadzór, jednolite zasady ochrony wkładów oraz centralny fundusz, wspierający w razie potrzeby zagrożonych kredytodawców.

Rajoy poparł w sobotę tę ideę, zaznaczając, iż jego rząd przedstawi przed końcem czerwca swe zamiary w sprawie dokapitalizowania hiszpańskiego sektora bankowego, badanego obecnie przez niezależnych audytorów.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama