Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Patriotyczna gorączka z okazji jubileuszu królowej

21 salw z niszczyciela HMS Diamond wpływającego do portu w Portsmouth zainaugurowało w sobotę rano czterodniowe obchody 60. rocznicy panowania Elżbiety II. W odpowiedzi rozległo się też 21 salw z działa strzegącego wejścia do portu.

Gdy okręt wpływał do portu w asyście dwóch łodzi patrolowych, cztery helikoptery utworzyły na niebie geometryczną figurę rombu, zwaną w Wielkiej Brytanii diamentem, co nasuwa skojarzenia z diamentowym jubileuszem monarchini. Wpłynięcie do portu obserwowało na nadbrzeżu 2 tys. ludzi. Na pokładzie okrętu odbyło się później przyjęcie dla załogi i gości.

W sobotę o godz. 14 czasu polskiego 86-letnia Elżbieta II w towarzystwie małżonka, 90-letniego księcia Edynburga Filipa, odwiedzi tor wyścigów konnych Epsom Derby. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 tys. ludzi.

Wizycie monarszej pary będzie towarzyszyło odśpiewanie hymnu oraz pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu specjalnego zespołu akrobatycznego Królewskich Sił Powietrznych, Red Arrows. Po południu przewidziany jest koncert w Hyde Parku.

W niedzielę po południu nastąpi kulminacyjny punkt obchodów - parada około tysiąca statków, łodzi, jachtów, kutrów, kajaków i żaglówek na Tamizie. Paradę poprowadzi królewska barka, na pokładzie której znajdzie się Elżbieta II i jej najbliższa rodzina. Zostanie wykonana m.in. kompozycja "Muzyka na wodzie" Georga Friedricha Haendla. Wydarzenie obserwować będzie milion ludzi i to nie licząc telewidzów.

W poniedziałek ok. godz. 20.30 czasu polskiego odbędzie się koncert na placu przed Pałacem Buckingham z udziałem artystów, takich jak: Shirley Bassey, Elton John, Paul McCartney, Kylie Minogue, Cliff Richard, Stevie Wonder. Późnym wieczorem w całym kraju rozbłysną latarnie błyskowe, a zwieńczeniem dnia będzie pokaz sztucznych ogni nad Pałacem Buckingham.

We wtorek rano w XVII-wiecznej barokowej katedrze św. Pawła zostanie odprawione uroczyste nabożeństwo z udziałem Elżbiety II i członków rodziny królewskiej, któremu będzie przewodniczył abp Canterbury Rowan Williams. W południe w najstarszej części parlamentu Westminster Hall wydany zostanie bankiet dla 700 gości z udziałem księcia i księżnej Cambridge.

Po bankiecie Elżbieta II na czele uroczystej parady z udziałem różnych jednostek wojskowych odjedzie 110-letnim otwartym powozem do Pałacu Buckingham. Oddanych zostanie 60 salw artyleryjskich, w które zostaną wplecione słowa hymnu narodowego. Dzień zakończy się pokazem lotniczym z udziałem starych i nowych maszyn, w tym niektórych pamiętających II wojnę światową. Monarchini będzie mu się przyglądać z balkonu pałacu w otoczeniu bliskich.

Ok. 2 tysięcy żołnierzy przygotowywało się do parady w sobotę bladym świtem, gdy Londyn spał. Wcześniej w angielskiej stolicy odbyło się wielkie sprzątanie i dekorowanie ulic chorągiewkami.

W czasie czterech świątecznych dni cztery miliony Brytyjczyków będzie zmuszonych przesiąść się do pociągów i samochodów; kolejne dwa miliony skorzystają z okazji, by wyjechać za granicę.

W Anglii i Walii odbędzie się ok. 9,5 tys. jubileuszowych festynów ulicznych; przewiduje się, że udział w nich weźmie 2,5 mln osób. Wiele ulic będzie zamkniętych dla ruchu.

Według prognoz w czasie przedłużonego weekendu Brytyjczycy wydadzą ok. 823 mln funtów, a więc blisko dwa razy więcej niż przed rokiem z okazji ślubu księcia Williama z Kate Middleton.

Elżbieta II włada Wielką Brytanią oraz jest nominalną głową 16 państw Commonwealthu (dawnej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów), z których największe to Kanada i Australia, a najmniejsze to wyspiarskie Tuvalu na Pacyfiku.

Monarchię popiera ok. dwóch trzecich Brytyjczyków, a samą Elżbietę II - blisko 80 proc. społeczeństwa, w przeciwieństwie do pozostałych 20 proc. deklarujących się jako republikanie.

Elżbieta II odziedziczyła tron w 1952 r., a została koronowana w 1953 r. Oprócz niej 60-lecie panowania obchodziła tylko jej praprababka, królowa Wiktoria w 1897 r.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama