Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Irlandczycy tym razem zagłosowali "słusznie"

W referendum 60 proc. zagłosowało za paktem fiskalnym. Więc nie każą im głosować ponownie.

Prawie 60 proc. głosujących opowiedziało się w czwartkowym referendum w Irlandii za paktem fiskalnym, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową w krajach UE - podali w piątek przedstawiciele komisji wyborczej.

Głosy na "tak" zdecydowanie przeważają w 24 z 27 okręgów wyborczych, w których ogłoszono oficjalne wyniki. Traktat został odrzucony w dzielnicach zamieszkanych przez klasę robotniczą w Dublinie oraz w północno-zachodnim hrabstwie Donegal, będącym bastionem eurosceptyków.

Do urn poszła prawie połowa z 3,13 mln wyborców.

Wcześniej w piątek minister ds. europejskich Lucinda Creighton, obecna przy liczeniu głosów w swoim okręgu wyborczym w południowym Dublinie, powiedziała, że "jest bardzo, bardzo pewna" wyniku na "tak". "Wkrótce przekonamy się, jak wyglądają wyniki, ale na razie wygląda to dobrze" - dodała.

Liczenie głosów rozpoczęło się o godz. 10 czasu polskiego.

Irlandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny RTE nie ogłosił prognozowanego wyniku referendum po zamknięciu lokali wyborczych (exit polls), ponieważ jest zmuszony do daleko idących oszczędności.

Pakt fiskalny został podpisany w marcu przez 25 państw UE (bez Czech i Wielkiej Brytanii) w celu zacieśnienia dyscypliny budżetowej. Irlandia jest jedynym państwem, w którym o przyjęciu bądź odrzuceniu paktu zdecyduje wynik referendum.

W odróżnieniu od plebiscytów w sprawie traktatu nicejskiego i traktatu lizbońskiego, nad którymi Irlandczycy głosowali dwukrotnie, tym razem nie przewiduje się powtórki. W końcu zagłosowali "jak trzeba".

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama