Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nie wolno "ćwierkać" antyislamsko

Pakistan zablokował w niedzielę serwis społecznościowy Twitter, ponieważ jego operator odmówił usunięcia materiału uznanego za obraźliwy wobec islamu - poinformował prezes pakistańskich władz telekomunikacyjnych.

Materiał ten promował rywalizację na Facebooku, polegająca na umieszczaniu wizerunków proroka Mahometa - powiedział Mohammad Yaseen. Dla wielu muzułmanów jakiekolwiek wizerunki Mahometa są bluźniercze.

Yaseen powiedział, że Facebook zgodził się zająć sprawą konkursu, ale przedstawicielom pakistańskim nie udało się przekonać do tego Twittera, który odmówił usunięcia obraźliwego według władz materiału. Dlatego Twitter został zablokowany - wyjaśnił.

W Pakistanie, jak się ocenia, z Twittera korzysta ok. 6 mln ludzi.

Polecenie blokady Twittera wydało pakistańskie ministerstwo technologii informatycznych - powiedział Yaseen, dodając że przedstawiciele ministerstwa nadal usiłują porozumieć się z Twitterem i, jeśli materiał zostanie usunięty, blokada zostanie zdjęta.

W maju 2010 roku na około dwa tygodnie zablokowano w Pakistanie decyzją sądu Facebook, ponieważ na stronie nazwanej "Dzień rysowania Mahometa przez każdego" zachęcano internautów do przysyłania podobizn proroka Mahometa.

Kontrowersje wokół akcji na Facebooku doprowadziły do protestów w całym Pakistanie, głównie studentów powiązanych z radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Na transparentach i tablicach ogłaszano świętą wojnę z portalem za pozwolenie na bluźnierczą akcję.

W Pakistanie zablokowany był już dostęp do portalu YouTube - w 2007 roku z powodu "antyislamskich" nagrań wideo.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast