Nowy numer 15/2020 Archiwum

Boże Ciało i Wszystkich Świętych nie będą dniami świątecznymi

Począwszy od roku 2013 Boże Ciało i Wszystkich Świętych przez najbliższych pięć lat nie będą już w Portugalii dniami wolnymi.

Porozumienie w tej sprawie osiągnęły Stolica Apostolska i miejscowy rząd, a ogłosił to nuncjusz apostolski w tym kraju abp Rino Passigato.

Zawarta umowa przewiduje, że zewnętrzne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zostaną przesunięte z czwartku w 60 dni po Wielkanocy na najbliższą niedzielę, podczas gdy uroczystość Wszystkich Świętych będzie nadal przypadać 1 listopada, ale nie będzie to dzień wolny od pracy.

Stolica Apostolska wyjaśniła, że podpisane porozumienie jest odpowiedzią na prośbę rządu w Lizbonie, szukającego wyjścia z ciężkiego kryzysu gospodarczego, w jakim znalazł się kraj. Trzy największe partie Portugalii uzgodniły wspólnie zlikwidowanie czterech dni wolnych od pracy: dwóch świąt kościelnych i dwóch cywilnych. Charakter świąteczny utraciły 5 października – dzień ustanowienia republiki i 1 grudnia – pamiątka odzyskania niepodległości.

Władze Portugalii podkreśliły, że osiągnięcie porozumienia ze Stolicą Apostolska wskazuje na troskę o znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji gospodarczej kraju i zapewniły, że po pięciu latach zostaną ponownie przeanalizowane warunki tego układu.

W myśl konkordatu, podpisanego w 2004 r. przez Portugalię i Stolicę Apostolską, rząd w Lizbonie uznaje za dni świąteczne niedziele i inne „święta katolickie”, określone przez porozumienie.

« 1 »

Polecamy

 • Felix Aysab
  09.05.2012 17:24
  To ślepa uliczka. Cztery dni pomogą wyjść z kryzysu? Kompletna bzdura!
  doceń 0
 • Ben
  09.05.2012 19:20
  najlepiej to pracować 7 dni w tygodniu za miskę strawy to by odpowiadało niektórym pseudo ekonomistom. Coś mi się wydaje że zaczynamy iść złą droga !
 • jarek
  10.05.2012 11:42
  Mała, ale znacząca korekta do tytułu.
  To, że Portugalczycy pójdą do pracy nie oznacza, że 1 listopada przestanie być dniem świątecznym?
  Uważaj,co piszesz, gościu.pl
  doceń 2
 • AHAWA
  12.05.2012 15:34
  no ale żeby znieść święto niepodległości to niebywałe?...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama