Nowy numer 25/2018 Archiwum

Benedykt XVI wspiera byłych anglikanów także finansowo

Benedykt XVI wspiera anglikanów z Anglii i Walii, którzy przeszli na katolicyzm także finansowo.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham papież przekazał im ok. 190 tys. euro. Ordynariat mający strukturę diecezjalną liczy obecnie ok. 1,3 tys. wiernych i 60 księży.

Ordynariaty personalne dla byłych anglikanów utworzył Benedykt XVI w 2011 r., aby umożliwić im normalne funkcjonowanie w strukturach Kościoła katolickiego przy zachowaniu ich anglikańskiej tradycji. Jednym z powodów ich konwersji były decyzje niektórych Kościołów Wspólnoty Anglikańskiej o dopuszczeniu wyświęcania kobiet na biskupów. Jak dotychczas utworzono dwa ordynariaty personalne, jeden jest w Walsingham a drugi powstał w USA.

Po swoim powstaniu Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham zwrócił się do Watykanu o finansowe wsparcie. Stojący na jego czele były anglikański biskup,a obecnie infułat Keith Newton poinformował, że jego roczne utrzymanie kosztuje ponad 1 mln euro.

Ordynariat musi z własnych środków finansować duszpasterstwo, utrzymanie świątyń i duchowieństwa. Do tego ma pod swoją opieką osoby w podeszłym wieku, w tym księży. W Kościele anglikańskim duchowni przechodzą na emeryturę w wieku 70 lat i wraz z rodzinami mają prawo do darmowego mieszkania. Po przejściu do Kościoła katolickiego nie mają już tych socjalnych zabezpieczeń.

26 maja wyświęceni zostaną dla ordynariatu nowi diakoni, a 21 kwietna święcenia kapłańskie dla Ordynariatu przyjęło w Londynie dwóch młodych mężczyzn, jeden liczący 27, a drugi 28 lat.

« 1 »

Zobacz także

 • gut
  02.05.2012 13:52
  Ten Papież jest bezbłędny nie patrzy na religijną poprawność tylko wspiera jak na ojca przystało.
  doceń 2
 • Abdullah
  03.05.2012 04:03
  Gdyby papiez zgodzil sie przyznac mi jakis dar pieniezny,to tez moze bym sie nawrocil na katolicyzm.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama