Nowy numer 24/2018 Archiwum

Irlandzki rząd chce łamania tajemnicy spowiedzi

Minister sprawiedliwości Irlandii Alan Shatter wywołał wzburzenie, zgłaszając projekt ustawy, nakazującej kapłanom katolickim łamanie tajemnicy spowiedzi w przypadkach przestępstw seksualnych wobec dzieci i nieporadnych dorosłych. Spowiednik, który nie zgłosi, że usłyszał o tym w konfesjonale, miałby podlegać karze co najmniej 5 lat więzienia.

Pierwsze wzmianki o możliwości wprowadzenia takiego prawa pojawiły się w ubiegłym roku. Reakcja była oczywista:

- Irlandia może ustanawiać takie prawa, jakie chce, ale musi wiedzieć, że Kościół nigdy nie podda się przymusowi donoszenia przez spowiedników władzom państwowym – stwierdził abp Gianfranco Girotti z watykańskiej Penitencjarii Apostolskiej.

- To wzywanie dla samych podstaw wolnego społeczeństwa – podkreślił prymas Irlandii kard. Seán Brady.

- Nie mam zamiaru łamać tajemnicy spowiedzi kogokolwiek, zwłaszcza ministra Shattera – dodał ks. Sean McDonagh z uważanego za liberalno-progresywistyczne Stowarzyszenia Księży Katolickich.

- Tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. I na tym koniec - powiedział już po ogłoszeniu projektu biskup pomocniczy Dublina Bishop Raymond W. Field.

Komentatorzy zwracają, że tajemnica spowiedzi chroniona jest we wszystkich państwach świata, w których Kościół katolicki działa legalnie.

Przeczytaj komentarz Nie dla was ta wiedza

« 1 »

Zobacz także

 • Aga
  01.05.2012 21:46
  Uważam, że jeśli ktoś wyzna w spowiedzi, że kogoś zabił, to kapłan ma obowiązek poinformować władze. Niestety oddajemy Bogu co boskie, a cesarzowi co cesarskie, nie widzę w tym nic dziwnego. To jest sprawiedliwość, każdy człowiek musi odpowiedzieć za swoje czyny. Sprawiedliwość to podstawa, po co od razu mówić o jakiejś inwigilacji, braku równości czy coś. Odrobinę rozsądku...LNLZF
 • gulaj
  01.05.2012 22:29
  W pełni zgadzam się z jackiem. To że jest atak na lekcję religii w szkołach itd to wina części przypisana naszym współczesnym następców apostołów. Nie zapomnę sytuacji jak jeden z biskupów wypowiedział się na temat in vitro że poseł który głosuje za jest ekskomunikowany. To jest odwaga!! Ks. kardynał Wyszyński, ks Popiełuszko, a dzisiaj Odważnych nie widać. Mam szacunek do biskupów i im należy się posłuszeństwo w sprawach wiary, ale moja osobista ocena jest negatywna jako obrona wiary i krzyża. Teraz są tego skutki. Moje osobiste zdanie nt. kardynała Dziwisza: Dziwisz jest dziwny, ale jest tym który otrzymał władzę od Chrystusa
  doceń 0
 • Max
  02.05.2012 08:22
  Kael!
  Musisz uzupelnic olej. W glowie pusto!
  doceń 0
 • Maxim
  02.05.2012 17:26
  Jeżeli ktoś spowiadając się ujawni że dopuścił się przestępstwa to spowiednik powinien mu wprost powiedzieć że warunkiem rozgrzeszenia jest to że w ramach pokuty sam zgłosi się do odpowiednich władz i się przed nimi przyzna. Nie może być tak że jak ktoś np. kogoś zamordował albo dopuścił się innego przestępstwa to mu spowiednik powie że odpuszcza mu się grzechy skoro żałuje, zada mu w ramach pokuty jakiś paciorek i wszystko jest w porządku.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama