Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ostatnie słowa JP II na razie tajne

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział włoskiej telewizji katolickiej, że kaseta ze słowami Jana Pawła II, nagranymi w szpitalu tuż przed zabiegiem tracheotomii w lutym 2005 roku, pozostanie na razie tajna.

W wywiadzie dla stacji TV2000 były osobisty papieski sekretarz pytany kilkakrotnie o kasetę z ostatnimi słowami, jakie papież nagrał tuż przed operacją, odparł: "Pozostanie tajna, przynajmniej na razie".

Po tracheotomii, przeprowadzonej na półtora miesiąca przed śmiercią, w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia i nasileniem objawów choroby Parkinsona, papież wypowiadał z trudem już tylko pojedyncze słowa. Te zarejestrowane w klinice Gemelli tuż przed zabiegiem to ostatnia pełna wypowiedź Jana Pawła II. Nie wiadomo, jak długie jest to nagranie.

Wcześniej kardynał Dziwisz mówił, że nie czuje się jeszcze na siłach, by odsłuchać tę kasetę.

Włoska stacja katolicka rozmawiała z metropolitą krakowskim w związku z przypadającą we wtorek pierwszą rocznicą beatyfikacji polskiego papieża.

« 1 »

Zobacz także

 • uważny
  02.05.2012 06:43
  Tak jak ze słynną wypowiedzią umierającego papieża do młodzieży zebranej na pl. św. Piotra, której zapewne nie było. Jeśli b. osłabionego JPII dopadła sepsa, dostał wysokiej gorączki stracił przytomność aż do końca, mimo że był reanimowany, nie mógł już nic mówić, mając rurkę tracheotomiczną, przez którą wypowiadał przedtem pojedyńcze słowa.
 • albion
  02.05.2012 18:32
  pozostanie tajna, ponieważ zapewne w niej są słowa, aby za żadne skarby nie robić go metropolitą krakowskim.
 • Magda
  05.05.2012 22:16
  Cenzura- komuna w kościele?
  doceń 0
 • Magda
  06.05.2012 13:04
  Gut papież też człowiek i ma serce
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama